DOPRINOS MULTIMILIJARDERA

Mask je sve više uključen u politička dešavanja u zemlji i inostranstvu i sve više diže prašinu i izaziva oštre polemike na globalnom nivou.

Donald Tramp je spreman da ponudi ovom milijarderu mesto u američkoj vladi ako osvoji novi mandat, iako je priznao da Mask možda neće imati vremena za to.

mask

Robert Kenedi Mlađi u intervjuu Takeru Karlsonu izjavio je da je Ilon Mask postao negativac za Demokratsku stranku, pošto je Iks postao jedina platforma u Americi koja ne sprečava izražavanje različitih stavova.

Ubrzo nakon pokušaja atentata na Trampa, Mask je prvi put javno podržao bivšeg predsednika, a potom objavio da je dao doprinos njegovoj fondaciji.

Godinama su se republikanci žalili da su platforme društvenih medija generalno pristrasne u odnosu na konzervativne stavove. Sada se demokrate žale na to.

Mreža Iks je optužena da je postala glasnogovornik političkih stavova Ilona Maska, piše Fajnenšel tajms. Da li je tačno da militantni preduzetnik raspiruje vatru krajnje desničarske politike? Ili je samo neobuzdan čovek, koji naprasno iznosi neočekivane stavove, pita se autor.

Ubrzo nakon što je Ilon Musk najavio svoju nameru da kupi Tviter u aprilu 2022. godine, preduzetnik milijarder napisao je na društvenoj mreži da platforma društvenih medija „mora biti politički neutralna da bi stekla poverenje javnosti, što efektivno znači podjednako frustriranje krajnje desnice i krajnje levice.

Do ovog trenutka, krajnja desnica je u više navrata tvrdila da je Tviter progresivni govornik koji su preplavili liberali Zapadne obale koji cenzurišu poglede i vesti koje im se ne sviđaju.

Dve godine kasnije, ovo mišljenje se okrenulo naglavačke. Mreža Iks se sada suočava sa optužbama da je postala sredstvo za političke stavove svog vlasnika, čija se pozicija naglo pomerila udesno. Često iznosi svoja mišljenja o domaćim i međunarodnim temama.

Tokom proteklih nekoliko nedelja, Musk je razbesneo policiju i političare u Velikoj Britaniji nazivajući krajnje desničarske nemire u zemlji „građanskim ratom“, nabacujući premijeru Keru Starmeru da širi neistine koje su prvobitno objavili beli ekstremistička grupa Britanija pre svega“. Evropski komesar Tijeri Breton zapretio je „punom upotrebom“ sankcija prema zakonu EU ako Musk ne uspe da obuzda „nezakonit sadržaj“.

Mask je u potpunosti podržao predsedničku kampanju Donalda Trampa u SAD 2024., objavivši dvočasovni intervju sa republikanskim kandidatom ove nedelje i ponudivši se kao savetnik potencijalnoj Trampovoj administraciji.

„Niko ne može biti svoj u intervjuu sa protivnikom“, rekao je Mask, postavljajući ton na početku svog razgovora sa Trampom samo nekoliko sati nakon što je objavio mem usmeren na Bretona.

Za svoje oduševljene fanove, Mask je tragalac za istinom, spreman da brani slobodu govora, ma koliko ona bila nepopularna. Za Muskove kritičare, njegovi komentari otkrivaju više nego ikad opasnosti da politički agitator bude na čelu jedne od vodećih svetskih platformi društvenih medija i izvora vesti.

„Ironija je u tome što su se godine konzervativnih strahova – da bi vlasnik bio politički pristrasan – sada obistinile, u korist desnice“, kaže Eli Pariser, kodirektor Nju Pablik, neprofitne organizacije posvećene stvaranju bezbednih digitalnih javnih prostora. Zbog toga „globalno gradsko igralište“ ne bi trebalo da bude u vlasništvu kompanije iz Silikonske doline.

Najnovije Maskove provokacije takođe naglašavaju njegov uspon od proslavljenog inovatora do ideologa koji izaziva podele. Za sva svoja dostignuća u oblastima obnovljive energije, transporta i svemira, sada se smatra ne samo trolom, već i pionirom.

Međutim, uprkos svoj buci koja se diže oko njega, može li Mask zaista da utiče na izbore i predstavlja li pretnju međunarodnoj stabilnosti? Ili se jednostavno prilagođava događajima zarad klikova i izloženosti? Možda je Mask, po rečima investitora i aktiviste Rodžera MekNamija, „samo ljutit čovek koji uzalud trči okolo”.

Kao vlasnik Iksa, Mask kaže da se zalaže za ideju apsolutne slobode govora i iskorenjuje pristrasnost koja je bila rasprostranjena pod prethodnim liberalnim vođstvom.

Nakon što je kupio platformu za 44 milijarde dolara, ublažio je politiku moderiranja, dozvoljavajući vraćanje ranije suspendovanih naloga, uključujući Trampove i ekstremne desnice i bele ekstremiste Aleksa Džonsa i Tomija Robinsona. Takođe je uveo funkcije dobrovoljnog moderiranja kao što su „beleške zajednice“ kako bi se pomoglo u proveri činjenica umesto uklanjanja netačnih ili uvredljivih postova.

Njujorški kongresmen Džeri Nadler nedavno je pozvao na istragu o izveštajima da je Iks korisnicima onemogućeno da prate Kamalu Haris nakon što je ona potvrđena kao predsednički kandidat demokrata. Prošle nedelje, popularni pro-Kamala Haris iks nalog pod nazivom „Vhite Dudes for Harris“ žalio se da je označen kao neželjena pošta nakon što ga je lažno optužio da manipuliše platformom. Druga grupa, Progresivci za Haris, takođe je privremeno suspendovana početkom avgusta.

Stručnjaci upozoravaju da je teško utvrditi da li tehnički problemi ili greške u moderiranju maskiraju namerne pokušaje suzbijanja slobode govora, posebno nakon što je Mask otpustio mnoge službenike za komunikacije i politiku kompanije.

Prema medijskim izveštajima Mask je ranije naredio inženjerima da promene Iks algoritam kako bi povećali broj pregleda na sopstvenim objavama. Analiza Fajnenšel tajmsa pokazala je da je Maskov nedavni angažman sa krajnje desničarskim nalozima i heštegovima značajno povećao doseg njihovih postova.

Uoči novembarskih izbora u SAD, neki stručnjaci upozoravaju da bi Maskova sklonost da deli, kako kažu, neutemeljene izborne dezinformacije i teorije zavere, mogla da naškodi demokratskom procesu.

Pet američkih državnih sekretara napisalo je otvoreno pismo Masku žaleći se na dezinformacije o izborima koje se pojavljuju na mreži Iks.

Malo je verovatno da će Mask naterati američke glasače da promene stranke, rekla je Kejti Harbat, specijalista za globalne poslove. Ona tvrdi da bi on mogao da utiče na „izlaznost birača“ ako, na primer, širi dezinformacije o nasilju na biračkim mestima.

U nekim zemljama, čini se da je Maskovo učešće u debatama podstaklo određene lokalne grupe.

U Brazilu je, na primer, jedan biznismen postao „ikona” među konzervativcima jer je odbacio zahteve da se uklone neki popularni desničarski računi i pozvao da sudija Vrhovnog suda „podnese ostavku ili bude opozvan”.

U međuvremenu, istraživači sa Instituta za proučavanje mrežnog uticaja na Univerzitetu Ratgers otkrili su da ekstremističke grupe vide Maskove akcije kao priliku da se masovno pridruže platformi. U jednom izveštaju, institut je rekao da se heštegovi mreže Iks u Irskoj koriste za mobilizaciju demonstracija protiv imigracije. To se dogodilo samo nekoliko meseci pre nego što su počeli socijalni nemiri i neredi u prestonici.

Britanska policija i analitičari veruju da su nedavne nemire podstakle objave na društvenoj mreži Iks, kao i na drugim društvenim platformama, a Mask je navodno dolio ulje na vatru. Mnogi strahuju da to nije sve.

Izvor: Politika.rs