PAD U OČAJ

Postolimpijska depresija je kao tema privukla pažnju javnosti kad je o njoj progovorio višestruki šampion plivač Majkl Felps.

Postolimpijska depresija je i dalje tabu tema i postoji veliki broj neprijavljenih slučajeva depresije među učesnicima nakon takmičenja, kažu stručnjaci.

postolimpijska depresija

„To je dobro poznati model ledenog brega. Vidite da nekoliko ljudi priča o tome, ali ne vidite većinu“, rekla je psiholog Marion Suprizio za dpa.

Prema mišljenju stručnjaka sa nemačkog sportskog univerziteta u Kelnu, postoji mnogo opcija koje mogu pomoći sportistima da se ne nađu u teškoj situaciji posle Olimpijade.

„Psihologija i psihologija sporta imaju mnogo toga da ponude i rade preventivno. Važno je da sportisti pripreme ‘glavu’ za ono što sledi. Programi su tu. Iskorišćenost još nije optimalna, ima prostora za napredak“, rekla je Suprizio.

Sportisti posle Olimpijskih igara sve više govore o svojim psihičkim problemima, ali verovatno još više o tome ćute.

„Postolimpijska depresija je tabu tema za mnoge sportiste, ali i mnoge mentalne bolesti. Strah od stigmatizacije je ogroman“, navela je Suprizio.

Tema je privukla pažnju javnosti kada je višestruki olimpijski šampion Majkl Felps progovorio o depresiji posle Olimpijskih igara. Američki plivač je otkrio da se mučio posle svih Olimpijskih igara, počevši od Atine 2004. Felpsov slučaj pokazuje da čak i najiskusniji mogu biti pogođeni, ali izgleda da su početnici posebno ugroženi.

„Sportisti koji se prvi put takmiče na Olimpijskim igrama veoma brzo padaju u rupu“, kazao je Uli Knap, trener nemačke trkačice na daljinu Malaike Mihambo.

Iskusniji sportisti znaju šta mogu da očekuju, dok su novajlije često potpuno zatrpane velikim događajem poput Olimpijskih igara.

Izvor: Hina/Dpa