ZDRAVLJE U USTIMA
Čišćenje jezika dva puta dnevno može vam pomoći da poboljšate izgled jezika, ali vam isto tako može pomoći da poboljšate dah.
Promene na površini jezika mogu ukazivati na probleme u samim ustima, ali i na stanje celokupnog organizma, zbog čega je čišćenje jezika veoma važno u održavanju svakodnevne oralne higijene.
Kada odete na pregled kod doktora opšte prakse i otvorite usta on gleda vaše grlo ali i proverava vaš jezik, što može otkriti mnogo o vašem zdravlju, ali i o navikama – može pokazati koliko vode pijete.
Čišćenje jezika dva puta dnevno može vam pomoći da poboljšate izgled jezika, ali vam isto tako može pomoći da poboljšate dah.
Kako izgleda zdrav jezik?
Naš jezik ima ključnu ulogu u ishrani, razgovoru i drugim vitalnim funkcijama. To nije jedan mišić, jezik se sastoji od osam mišića koji mu pomažu da se kreće.
Površina jezika je prekrivena sitnim izbočinama koje se mogu videti i opipati, zvane papile, dajući mu hrapavu površinu.
Ovo se ponekad pogrešno smatra pupoljcima ukusa – ali oni to nisu. Od vaših 200.000 do 300.000 papila, samo mali deo sadrži pupoljke ukusa. Odrasli ih imaju do 10.000 i nevidljivi su golim okom, koncentrisani uglavnom na vrhu, bočno i na zadnjem delu jezika.
Zdrav jezik je ružičast iako se nijansa može razlikovati od osobe do osobe, od tamne do svetlo roze.
Mala količina belih naslaga može biti normalna. Ali značajne promene ili promena boje mogu ukazivati na bolest ili druge probleme.
Kako da očistite jezik?
Čišćenje jezika traje između 10 i 15 sekundi, ali to je dobar način da proverite svoje zdravlje i lako se može uključiti u rutinu pranja zuba.
Možete očistiti jezik tako što ćete ga nežno čistiti običnom četkicom za zube. Na taj način uklanjaju se ostaci hrane, a to pomaže u sprečavanju nakupljanja mikroba na njegovoj gruboj površini, prenosi Science alert.
Ili možete koristiti poseban „strugač“ za jezik. Ovi zakrivljeni instrumenti su napravljeni od metala ili plastike i mogu se koristiti sami ili u kombirinaciji sa četkicom za zube.
Strugač za jezik je posebno efikasan u uklanjanju bakterija, koje obično izazivaju loš zadah, a nalaze se na površini jezika.
Ako primetite bilo kakve promene dok čistite jezik i one vas zabrinu, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom opšte prakse.
Bolan jezik i zapaljenje
Crveni, bolni jezik može ukazivati na niz problema, uključujući:
– nedostatke u ishrani kao što su folna kiselina ili vitamin B12
– bolesti uključujući pernicioznu anemiju, Kavasakijevu bolest i šarlah
– zapaljenje poznato kao glositis
– povrede od vrućih napitaka ili hrane
– čirevi, uključujući herpes i afte.
Izvor: N1