VREME KLIMAKSA
Najnovija studija osmišljena je da istraži povezanost kasnije prirodne menopauze kod žena i učestalosti astme.
Mnoga istraživanja sugerišu da je ranija menopauza štetnija za zdravlje žene, što dovodi do povećanog rizika od štetnih zdravstvenih stanja kao što su bolesti srca, dijabetes, osteoporoza i depresija, između ostalog.
Međutim, nova studija govori o konkretnoj vezi koju kasnija prirodna menopauza ima sa povećanim rizikom od javljanja astme.
Astma je uobičajena hronična bolest koja pogađa više od 300 miliona ljudi širom sveta. Prevalencija astme je u porastu poslednjih godina, stvarajući značajan ekonomski uticaj, jer je to jedna od najčešćih bolesti o kojoj se svetsko javno zdravlje stara. Astma kod odraslih je obično teža i teže za lečenje u poređenju sa istom bolešću koja se javi u detinjstvu.
Više studija sugerisalo je moguću vezu između astme i polnih hormona. Najvažnija je činjenica da je astma kod odraslih prilično češća kod žena nego kod muškaraca. U detinjstvu, pak, obrnuti je slučaj i astma je češća kod dečaka. Nakon puberteta, međutim, astma se češće javlja kod ženskog pola. Žene takođe imaju težu sliku bolesti i manja je verovatnoća da će imati remisiju bolesti.
Neke studije su otkrile vrhunac incidence astme u dobi od oko 40 godina, što je obično doba tranzicije u menopauzu, dok su druge studije pronašle vrhunac u prosečnoj starosti u menopauzi, koja je 51 godina. I prirodni estrogen i sintetički estrogen, koji se koristi u hormonskoj terapiji, nude slične profile rizika. Pokazalo se da žene koje koriste hormonsku terapiju imaju 63% povećan rizik od astme, dok su žene koje su prestale sa hormonskom terapijom imale dva puta veću šansu da prestanu sa lečenjem astme.
Pokazalo se i da je viši indeks telesne mase faktor rizika za žene, ali ne i za muškarce, jer mast proizvodi estrogen.
Nažalost, istraživanja o povezanosti između menopauze i incidencije astme su ograničena i dala su oprečne rezultate. Zbog toga je ova najnovija studija, zasnovana na desetogodišnjem praćenju podataka više od 14.000 žena u postmenopauzi, osmišljena da istraži povezanost između kasnijeg javljanja prirodne menopauze i učestalosti astme kod žena nepušača u postmenopauzi. Istraživači su otkrili da žene sa ranom menopauzom (koja se javlja između 40 i 44 godine) imaju smanjen rizik od astme, što ih je navelo da sugerišu ulogu estrogena u riziku od ovog oboljenja.
Kako je rekla dr Stefani Fobjon, jedna od autora ovog istraživanja, studija naglašava polne razlike u astmi, pri čemu su žene pod većim rizikom od pojave astme nego muškarci u odraslom dobu.
„Takođe se pokazalo da su žene sa kasnijim početkom menopauze izložene većem riziku od onih sa ranim početkom menopauze. Kliničari treba da budu svesni ove veze i trebalo bi da prate simptome astime kod žena kojima se prirodna menopauza javi u kasnijim godinama“, navodi dr Fobjon.