STUDIJA

Istraživači su ispitivali nivo vitamina B12 u serumu i reproduktivne hormone kod 303 muškarca sa dijagnozom neplodnosti.

Nova studija otkriva da viši nivo vitamina B12 može smanjiti nedostatak testosterona kod muškaraca koji se bore sa neplodnošću, nudeći nadu za poboljšanje reproduktivnog zdravlja kroz jednostavne promene u ishrani.

nivo vitamina b12

U nedavnoj studiji objavljenoj u The Journal of Nutrition, istraživači su ispitali povezanost koju ispoljava nivo vitamina B12 u serumu sa muškim reproduktivnim hormonom. Studija pruža nove uvide u to kako mikronutrijenti mogu uticati na hormonske profile kod muškaraca sa dijagnozom neplodnosti.

Genetski polimorfizmi, endokrina disfunkcija i fizička oštećenja tradicionalno se smatraju primarnim uzrocima muške neplodnosti. Međutim, nedavne studije su istakle ulogu faktora životnog stila, uključujući pušenje, ishranu, toksine iz životne sredine i poremećaje sna. Dijeta sa više povrća i voća i manje masti, mesa, prerađene hrane i rafinisanih šećera može pozitivno da utiče na parametre sperme.

Vitamin B12 je dobio pažnju zbog svog uticaja na reproduktivnu funkciju kod muškaraca, a studije su ga sugerisale kao pomoćnu terapiju za neplodnost. Nedavna studija je takođe istakla pozitivne veze između vitamina B12 i poboljšane pokretljivosti spermatozoida, broja spermatozoida i nivo integriteta DNK. Bez obzira na ovo, oprečni dokazi iz drugih studija sugerišu da nema značajne veze između vitamina B12 i kvaliteta sperme.

O studiji

U ovoj studiji istraživači su ispitali pojavu na koju utiče nivo vitamina B12 u serumu i reproduktivne hormone kod 303 muškarca sa dijagnozom neplodnosti, između juna 2019. i avgusta 2021.

Učesnici su ispunili lični zdravstveni upitnik koji je prikupljao podatke o demografiji, istoriji bolesti, antropometriji, načinu života i medicinskoj istoriji ženskog partnera. Uzimani su uzorci venske krvi za merenje serumskih koncentracija reproduktivnih hormona i nivo vitamina B12. Procenjeni su sledeći hormoni: ukupan testosteron (TT), folikul stimulišući hormon (FSH), prolaktin, luteinizirajući hormon (LH) i estradiol.

Nalazi

Ukupno su regrutovana 303 učesnika. Njihova srednja starost i indeks telesne mase bili su 36,5 godina i 28 kg/m2. Približno 44% su bili belci, 19,1% bili su Azijati, 4,3% su bili Indo-Kanađani, 8,9% su bili Afro-kanadski, a 2,3% su bili Hispanoamerikanci. Većina ispitanika su bili nepušači (86%). Oko 0,7% uzorka imalo je nedostatak vitamina B12, dok je 12,2% imalo povišen nivo.

Prosečna koncentracija vitamina B12 u serumu bila je 446 pmol/L. Srednje koncentracije prolaktina, TT, LH i FSH bile su 8,8 ng/ml, 13,3 ng/dL, 7,2 IU/L i 9,7 IU/L, respektivno. Veliki deo učesnika je pokazao hormonsku neravnotežu, pri čemu je jedna četvrtina učesnika imala povišen FSH, jedna trećina LH, a 74,9% povećan estradiol. Povišeni nivoi prolaktina i testosterona primećeni su kod 2,6% i 30% uzorka, respektivno.

Spirmanove analize korelacije ranga sugerišu značajnu, pozitivnu monotonu povezanost između nivoa vitamina B12 i ukupnog testosterona (TT). U sirovim univarijantnim modelima linearne regresije, nivoi vitamina B12 su bili pozitivno povezani sa TT. U prilagođenim multivarijantnim modelima, ova povezanost je održana. Nisu primećene značajne veze sa drugim hormonima.

U gruboj logističkoj regresionoj analizi, osobe sa najvišim pikom nivoa vitamina B12 imale su manje šanse da imaju povišen LH od onih sa najnižim pikom. Ipak, asocijacija se smanjila u prilagođenim modelima. Pojedinci sa srednjim i najvišim pikovima nivoa vitamina B12 imali su niže šanse za nedostatak TT u poređenju sa onima sa najnižim pikom.