NEMA TERAPIJE NI VAKCINE

U Republici Srpskoj hospitalizovano je 11 dece koji imaju virusni meningitis, a najmlađi pacijent ima samo šest meseci.

Oko 90 odsto slučajeva koje donese virusni meningitis izazvano je virusima iz grupe enterovirusa, koji obično izazivaju oboljenje blagog toka, navodi se na sajtu Batuta.

virusni meningitis

Za najčešće uzročnike (enteroviruse) nema specifične terapije, niti vakcine.

„Najmlađe dete je uzrasta šest meseci, a najstarije 12 godina, te kod nas se hospitalizuju deca do 15 godina sa neuroinfekcijama. Opšti infektivni sindrom, pozitivni meningealni znaci. Svi su trenutno stabilni“, istakli su iz UKC Srpske, a prenosi RTRS.

Virusni meningitis se može širiti direktnim putem, preko direktnog kontakta sa sekretima inficirane osobe (pljuvačka, sekret iz nosa). Takođe, put prenosa infekcije može ići i preko prljavih ruku, kao i indirektnim kontaktom (telefon, kontaminirane čaše, kontaminirane hrane i vode).

Može se preneti i putem rukovanja sa inficiranom osobom ili preko nečega što je zaražena osoba dotakla ukoliko je prethodno dodirivala nos i usta.

Najčešće se javlja kod male dece koja još uvek nisu stekla higijenske navike, na početku jeseni i u leto.

Virus se može preneti počev od trećeg dana nakon što se osoba inficira, pa sve dok desetog dana nakon što se simptomi ispolje.

Kako se na sajtu Batuta navodi, simptomi su povećanje telesne temperature, glavobolja, ukočen vrat, povraćanje, fotofobija. Simptomi traju sedam do deset dana.

Najefikasnija mera prevencije jeste često i temeljno pranje ruku, čišćenje kontaminiranih predmeta i površina prvo vodom i sapunom, a potom razblaženim rastvorima dezinficijenasa koji sadrže hlor.

U postupku lečenja, obavezno je mirovanje, nadoknada tečnosti, lekovi za snižavanje temperature i ublažavanje glavobolje.

Izvor: N1