NEOČEKIVANI BENEFITI
Novo istraživanje otkrilo je da kakao napitak bogat flavanolom može da zaštiti krvne sudove u telu od stresa čak i nakon konzumiranja hrane bogate mastima.
Izbor hrane tokom nekog stresnog perioda može da utiče na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Na primer, nedavno istraživanje sa Univerziteta u Birmingemu pokazalo je da hrana bogata mastima može negativno da utiče na vaskularnu funkciju i isporuku kiseonika u mozak, dok flavanolna jedinjenja koja se nalaze u izobilju u kakao prahu i zelenom čaju mogu zaštititi vaskularnu funkciju tokom perioda svakodnevnog stresa.
Sada, u novoj studiji, isti istraživački tim je otkrio da pijenje napitaka na kakao bazi, sa visokim sadržajem flavanola i u kombinaciji sa masnim obrokom može da se suprotstavi uticaju masne hrane i zaštiti vaskularni sistem od stresa.
Dr Katarina Rendeiro, docent za nutricionističke nauke na Univerzitetu u Birmingemu, i vodeći autor je rekla o istraživanju sledeće:
„Znamo da ljudi kada su pod stresom teže ka hrani sa visokim sadržajem masti. Ranije smo pokazali da masna hrana može štetiti telu. U ovoj studiji, želeli smo da vidimo da li bi dodavanje hrane sa visokim sadržajem flavanola u masnom obroku ublažilo negativne posledice uticaja stresa na organizam.“
Rosalind Bainham, prva autorka ovog rada, objasnila je to ovako:
„Flavanoli su vrsta jedinjenja koja se nalazi u različitom voću, povrću, čaju i orašastim plodovima, uključujući bobičasto voće i neprerađeni kakao. Poznato je da flavanoli imaju zdravstvene prednosti, posebno za regulisanje krvnog pritiska i zaštitu kardiovaskularnog zdravlja“.
Istraživači su uzeli grupu mladih zdravih odraslih osoba i dali im dva kroasana sa puterom sa 10 grama slanog putera, 1,5 kriške čedar sira i 250 mililitara punomasnog mleka kao doručak, i kakao sa visokim sadržajem flavanola ili kakao napitak sa niskim sadržajem flavanola. Učesnici su zamoljeni da završe test mentalne matematike koji je trajao osam minuta, upozoravajući ih kada daju pogrešan odgovor. Tokom osmominutnog perioda odmora i osmominutnog testa mentalne matematike, izmerili su protok krvi u podlaktici, kardiovaskularnu aktivnost i oksigenaciju tkiva prefrontalnog korteksa. Takođe su izmerili vaskularnu funkciju pomoću proširenja brahijalnog toka, što je prognostička mera za budući rizik od kardiovaskularnih bolesti, slično stresu sa kojim se možete sresti u svakodnevnom životu.Ovaj stresni zadatak je izazvao značajno povećanje broja otkucaja srca i krvnog pritiska, slično stresu koji se može sresti u svakodnevnom životu.
Kakao napici su pripremljeni rastvaranjem 12 grama kakao praha u 250 mililitara punomasnog mleka. Prašak sa niskim sadržajem flavanola je bio alkalizovani kakao prah koji je obrađen da bi se smanjio ukupni flavanol na 5,6 mg po porciji, a kakao prah sa visokim sadržajem flavanola je bio nealkalizovan prah, koji je davao 695 miligrama ukupnih flavanola po porciji. Alkalizacija je proces koji se obično koristi u proizvodnji čokolade za poboljšanje ukusa, ali nažalost smanjuje količinu flavanola.
Tim je potvrdio da konzumiranje masne hrane sa pićem sa niskim sadržajem flavanola kada je mentalno pod stresom smanjuje vaskularnu funkciju i traje do 90 minuta nakon što je stresni događaj prošao. Nalazi su takođe pokazali da je kakao napitak sa visokim sadržajem flavanola bio efikasan u sprečavanju opadanja vaskularne funkcije nakon stresa i konzumiranja masti. Dilatacija posredovana brahijalnim protokom bila je značajno veća nakon kakao napitka sa visokim sadržajem flavanola u poređenju sa kakaoom sa niskim sadržajem flavanola 30 i 90 minuta nakon stresnog perioda. Tim je takođe u svom prethodnom radu otkrio da konzuimiranje hrane sa visokim sadržajem masti umanjuje cerebralnu oksigenaciju u prefrontalnom korteksu tokom stresa. Međutim, kakao flavanoli nisu poboljšali cerebralnu oksigenaciju ili uticali na raspoloženje.
„Ovo istraživanje pokazuje da se pijenje ili jedenje hrane sa visokim sadržajem flavanola može koristiti kao strategija za ublažavanje nekih uticaja lošijeg izbora hrane na vaskularni sistem. Ovo nam može pomoći da donesemo bolje informisane odluke o tome šta jedemo i pijemo tokom stresnog perioda“, zaključila je doktorka Rendeiro.
Savet ovih istraživača čitaocima je da potraže minimalno obrađen kakao prah, a ako kakao nije baš vaš napitak po izboru, postoje i drugi načini na koje možete dobiti veću dozu flavanola, kao što su zeleni čaj, crni čaj i bobičasto voće. Nedavno objavljene smernice za unos flavanola preporučuju između 400 i 600 miligrama na dan, što se može postići, na primer, konzumiranjem dve šolje crnog ili zelenog čaja, ili kombinacijom bobičastog voća, jabuke i visokokvalitetnog kakao praha.