ODABRATI PRAVI
Skoro trećinu života provedemo spavajući, te dobar dušek predstavlja važnu investiciju.
Kakav sve dušek postoji, da li su bolji oni od memorijske pene ili sa oprugama ili kako položaj u kom spavamo treba da utiče na odabir dušeka?
Prema osnovnoj klasifikaciji dušeka, postoje dušeci sa oprugama i bez, piše BBC.
Dušeci sa oprugama se mogu podeliti na one koji imaju otvorene opruge, kontinuirane i „pocket“ opruge, dok su dušeci bez opruga obično od pene – standarne, lateks ili memorijske. Hibridni dušeci predstavljaju kombinaciju navedenih i veoma su skupi.
Ipak, nijedan od ovih tipova dušeka ne pruža nezavisnu podršku, što znači da kada se jedna osoba pomera, partner će osetiti pokret, dok „pocket“ opružni dušeci nude nezavisnu podršku, navodi BBC.
Memorijska pena ide korak dalje od jeftinije standardne poliuretanske pene, koja je takođe podržavajući i dugotrajan materijal. Memorijska pena je visokoelastična, sa dodacima koji sporo reaguju na težinu tela i telesnu toplotu, postepeno se oblikujući prema telu, a zatim se memorija polako vraća u svoj prvobitni oblik kada se osoba pomeri.
Pravi dušek za bolove u leđima je srednje tvrd dušek, piše BBC. „Ako je dušek previše tvrd, ne dozvoljava da vam ramena i vrat potonu u njega“, objašnjava doktorka Renata Rija, konsultant za respiratornu medicinu na Univerzitetu u Edinburgu. „Ako je dušek previše mekan, možete imati problema sa kukovima i ramenima jer previše tonu u dušek“, navodi ona.
Doktorka za BBC kaže i da ponekad samo promena dušeka može napraviti razliku. Ona dodaje da svakako stari, ispucali dušeci treba da budu zamenjeni, a i da postoji opšteprihvaćena mudrost da dušeke treba menjati svake sedme godine, s obzirom na to koliko telesne vlage i znoja upijaju.
Ukoliko se spava na boku, memorijska pena bi mogla biti korisna, navodi doktorka, ali ako se većinu vremena spava na leđima ili stomaku, onda bi preporučila ulaganje u opružni dušek.
Izvor: N1
Leave A Comment