UPALA DESNI I RAZVOJ FETUSA
Jedno istraživanje za temu je odabralo zanimljivu tezu da žvake mogu biti preventiva za prevremeni porođaj i malu težinu bebe nakon toga.
U nedavnoj studiji, tim predvođen naučnicima sa Medicinskog koledža Bejlor (Hjuston, SAD) istraživao je efekat upotrebe žvake koja sadrži ksilitol tokom trudnoće kako bi se sprečila parodontalna bolest i kasniji prevremeni porođaj i mala porođajna težina kod novorođenčadi.
Studija je ispitala da li ova intervencija, u kombinaciji sa redovnim preporukama za prenatalno i oralno zdravlje, može smanjiti neželjene ishode porođaja minimiziranjem upale povezane sa parodontalnom bolešću kod trudnica u Malaviju (Afrika).
Pozadina istraživanja
Parodontalna bolest je infekcija desni koja se sve više povezuje sa nepovoljnim ishodima trudnoće kao što su prevremeni porođaji i mala porođajna težina kod novorođenčadi. Veruje se da oralne infekcije tokom trudnoće mogu izazvati sistemsku upalu, koja potencijalno može da utiče na razvoj fetusa. Studije sugerišu da bakterije iz bolesti desni mogu takođe da uđu u krvotok i pređu u placentu, izazivajući štetne upalne reakcije kod fetusa.
Iako su intervencije kao što je čišćenje zuba istražene, nalazi ovih studija su neubedljivi, verovatno zbog vremena i invazivne prirode ovih tretmana. Međutim, ksilitol je prirodni šećerni alkohol koji se pokazao obećavajućim u inhibiciji štetnih oralnih bakterija i smanjenju upale. To bi potencijalno moglo da ponudi jednostavniji, manje invazivan pristup upravljanju parodontalnim zdravljem kod trudnica, posebno u zemljama kao što je Malavi, gde je pristup oralnoj zdravstvenoj zaštiti ograničen.
O studiji
U ovoj studiji, istraživači su sproveli otvoreno, kontrolisano ispitivanje koje je uključivalo preko 10.000 trudnica upisanih u osam zdravstvenih centara u Malaviju. Lokacije su uparene i nasumično dodeljene ili kontrolnoj grupi, koja je primila rutinsko prenatalno i oralno zdravstveno obrazovanje, ili interventnoj grupi, koja je dobila isto obrazovanje zajedno sa žvakaćom gumom koja sadrži ksilitol.
Učesnici u interventnoj grupi dobili su instrukcije da žvaću žvake sa ksilitolom dva puta dnevno, počevši od rane trudnoće i nastavljajući tokom prenatalnog perioda. Ispitivanje je imalo za cilj da proceni efekat desni na smanjenje stope prevremenih porođaja (porođaj pre 37 nedelja) i porođaja male porođajne težine (težina novorođenčeta ispod 2,5 kilograma), koji su definisani kao primarni ishodi.
Osim ovoga, studija je uključivala i stomatološke procene, koje su sprovedene dva puta tokom ispitivanja kako bi se pratile promene u parodontalnom zdravlju, sa primarnim fokusom na smanjenje upale. Tokom čitave studije, zdravstveni podaci su prikupljani od svih učesnica kako bi se osigurala uravnotežena analiza.
Rezultati
Istraživači su otkrili da je žvakaća guma koja sadrži ksilitol tokom trudnoće povezana sa manjim rizikom od prevremenog porođaja i male porođajne težine kod novorođenčadi. Rezultati su pokazali da je procenat prevremenih porođaja u interventnoj grupi bio 12,6%, dok je prevremeni porođaju kod kontrolne grupe bio 16,5%, što ukazuje na značajno smanjenje prevremenih porođaja povezanih sa upotrebom žvake.
Slično ovome, samo 8,9% novorođenčadi u grupi sa ksilitolom imalo je porođajnu težinu ispod 2,5 kg, u poređenju sa 12,9% u kontrolnoj grupi. Ovo je pokazalo da je ksilitol žvaka takođe efikasna i u smanjenju rizika od male porođajne težine kod novorođenčadi.
Intervencija je takođe pokazala pozitivan uticaj na neonatalne ishode, uz smanjenje stope neonatalnog mortaliteta u grupi koja je primala ksilitol.
Pored toga, primećena su poboljšanja markera oralnog zdravlja među učesnicima u grupi koje su žvakale žvakaće gume. Uočeno je smanjeno krvarenje gingive, što ukazuje na smanjenje upale povezane sa parodontalnom bolešću.
Zaključak
U zaključku, ispitivanje je pokazalo da žvakaća guma koja sadrži ksilitol može značajno smanjiti rizike povezane sa parodontalnom bolešću među trudnicama, kao što su prevremeni porođaji i mala porođajna težina kod novorođenčadi. Utvrđeno je da je ova intervencija od posebne vrednosti u regionima sa niskim životnim resursima, kao što je Malavi.
Studija je takođe pokazala pozitivne uticaje i na neonatalne ishode i na zdravlje gingive majke. Dakle, ksilitol žvakaća guma izgleda kao efikasna, pristupačna i izvodljiva opcija za poboljšanje perinatalnog zdravlja.