BORAC PROTIV GOJAZNOSTI

Istraživačka studija iz Južne Koreje fokusirala se na efekte koje pruža kimči u odnosu na gojaznost, kao i na uticaj koji ima na mikrobiom creva.

Otprilike 16 odsto svetske populacije, ili oko 890 miliona ljudi, pati od gojaznosti.

kimči

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je prepoznala gojaznost kao značajan zdravstveni problem i istakla njen uticaj na kvalitet života i opšte zdravlje pojedinaca širom sveta. Kao odgovor na ovo, Svetski institut kimčija iz Južne Koreje objavio je seriju članaka o efektima koje kimči pokazuje protiv gojaznosti u međunarodnim okviriima.

Ovi članci, zasnovani na istraživačkim studijama na ovu temu, ukazuju na to da je redovna konzumacija kimčija, tradicionalne korejske fermentisane hrane, efikasna u smanjenju telesne masti i može da posluži kao obećavajuća dijetetska strategija za borbu protiv gojaznosti.

Nedavna istraživanja koja istražuju efekte kimčija na gojaznost dala su ubedljive dokaze koji podržavaju njegovu efikasnost. Posebno, pretklinički eksperimenti na životinjskim modelima gojaznosti otkrili su značajno smanjenje telesne masti od 31,8 odsto među onima koji su hranjeni kimči ishranom.

Pored toga, opsežna analiza podataka prikupljenih tokom 13 godina iz korejske studije genoma i epidemiologije, velike studije zasnovane na populaciji, otkrila je da je odgovarajući unos kimčija povezan sa smanjenjem indeksa telesne mase (BMI) za 15 odsto i 12 procenata sa smanjenjem incidence gojaznosti među muškarcima srednjih godina.

Nastavljajući ovu liniju istraživanja, istraživačka studija koju je sproveo tim predvođen dr Sung-Vukom Hongom iz Grupe za istraživanje funkcionalnosti kimčija na Svetskom institutu Kimči, u saradnji sa Nacionalnom univerzitetskom bolnicom Pusan, fokusirala se na efekte kimčija na gojaznost i njegov uticaj na mikrobiom creva.

Ova studija je istraživala promene u antropometrijskim merenjima, biomarkerima krvi i mikrobiomima creva 55 odraslih osoba sa prekomernom težinom, uključujući i muškarce i žene, sa BMI u rasponu od 23 do 30.

Učesnici su konzumirali tri kimči kapsule po obroku (60 g kimčija dnevno) tokom tri meseca. Kimči kapsule su sadržale prah proizveden zamrzavanjem kimči kupusa fermentisanog tokom 2 nedelje. Istraživački tim je analizirao promene u sastavu telesne masti kod učesnika i otkrio da je grupa koja je konzumirala kimči kupus pokazala smanjenje telesne masti od 2,6 odsto, ali je kontrolna grupa koja nije uzimala kimči kapsule pokazala povećanje telesne masti od 4,7 procenata, pokazujući statistički značajnu razliku između dve grupe.

Dalje, analiza mikrobioma učesnika otkrila je da je konzumacija kimčija rezultirala povećanjem obilja korisne crevne bakterije Akkermansia muciniphila i smanjenjem broja proteobakterija, koje su povezane sa gojaznošću.

Uspešan završetak ovog kliničkog ispitivanja o efektima kimčija na smanjenje telesne masti pokazuje da je stalna konzumacija kimčija efikasna u ublažavanju simptoma gojaznosti kroz modulaciju crevnog mikrobioma.

Doktorka Hae Čun Čang, direktorka Svetskog instituta za kimči, izjavila je sledeće:

„Rezultati pretkliničke studije i kliničkog ispitivanja sistematski su potvrdili efekte kimčija protiv gojaznosti i predstavili naučne dokaze koji bi pomogli da odlična svojstva kimčija budu nadaleko poznata, postavljajući na taj način osnovu za rast kimčija kao zdrave hrane koja je dobro poznata širom sveta“.

U međuvremenu, u Koreji, zemlji gde je kimči nastao, 22. novembar je zvanično određen kao nacionalni dan za kimči. Takozvani kimči dan nastao je 2020. godine i on je prva korejska hrana koja je na specifičan način prepoznata po svojim jedinstvenim zdravstvenim svojstvima. Od tada se Kimči festivali obeležavaju na Dan Kimčija u SAD, Velikoj Britaniji, Argentini i Brazilu.