ŽENE I ISHRANA

Način ishrane ili dijeta prilično je važna stvar za žene, ne samo iz estetskog razloga, već zato što je menstrualno zdravlje primaran uslov dobrog opšteg zdravstvenog statusa.

U jednoj nedavnoj studiji istraživana je veza između ishrane i menstrualnih promena kod žena sa gojaznošću i prekomernom težinom.

dijeta menstrualno zdravlje

Njihovi nalazi pokazuju da ketogena dijeta može da poveća intenzitet i učestalost menstruacije.

Nekoliko zdravstvenih rizika je povezano sa nošenjem viška telesne masti, posebno oko organa, uključujući poremećaje u metabolizmu glukoze. Ovo dovodi do visokih triglicerida, visokog šećera u krvi pre prvog obroka i kompromitovane funkcije insulina, što je rana indikacija insulinske rezistencije.

Procenjuje se da 40 odsto odraslih žena u SAD spada u preddijabetičare ili dijabetičare, što povećava njihov rizik od razvoja problema povezanih sa hormonima kao što su sindrom policističnih jajnika, neredovne menstruacije i neplodnost. Međutim, promene u ishrani mogu zaštititi od ovih problema.

Ketogena dijeta uključuje pridržavanje ishrane bogate hranljivim materijama sa visokim sadržajem masti, umereno visokim sadržajem proteina i malo ugljenih hidrata tokom tri do pet dana da bi se izazvala ketoza kada telo sagoreva masti zbog ograničenja ugljenih hidrata.

Ketogena dijeta može da poboljša krvne markere tokom faze gubitka težine i održavanja, a nivoi šećera u krvi mogu se dodatno poboljšati suplementima ketona.

Ovaj tip ishrane se sada pojavljuje kao potencijalna alternativa za poboljšanje osetljivosti na insulin, hormone, androgene i holesterol kod žena, ali ovi efekti nisu još dobro proučeni.

O studiji

Žene pre menopauze, u proseku stare 31,6 godina, regrutovane su iz Ohaja. Od 19 žena koje su bile upisane, 13 je randomizirano u keto grupe.

Isključene su pojedinke na dijetama sa malo ugljenih hidrata, one sa gastrointestinalnim problemima, određenim drugim zdravstvenim stanjima i visokim unosom alkohola, kao i one koje su nedavno izgubile težinu.

Tri grupe su bile uključene tokom šestonedeljne studije, praćene uz merenje težine, visine i sastava tela.

Istraživači su prikupili informacije o samoprijavljenim promenama menstrualnog ciklusa, upalama, lipidima u krvi, insulinskoj rezistenciji, insulinu, glukozi, ketonima u krvi, sastavu tela i promenama težine.

Nalazi

Šest učesnica koje su bile pod režimom keto ishrane povratilo je menstruaciju nakon dugog odsustva, posebno među onima koji nisu koristili kontrolu rađanja.

Značajan gubitak težine (7,1 kg u proseku) i smanjenje BMI (2,6 kg/m2 u proseku) primećeni su tokom perioda studije. Približno 73 odsto gubitka težine bila je masnoća, dok je 27 procenata bila masa bez masti.

Nije bilo značajnih efekata na glukozu u plazmi, ali insulin natašte je značajno opao tokom studije.

Osetljivost na insulin se poboljšala sa gubitkom težine. Nivo holesterola se vremenom smanjivao, ali ishrana nije imala značajan uticaj na nivo holesterola. Gubitak težine nije imao uticaja na markere upale.

Zaključak

Žene na keto dijeti su prijavile menstrualne promene, što sugeriše jedinstveni efekat ovog tipa ishrane na menstrualnu fiziologiju, verovatno zbog ketona. Čini se da ketogena ishrana utiče na menstruaciju, nezavisno od gubitka težine.

Ketogena ishrana je postigla značajno smanjenje težine, BMI, telesne masti, nivoa insulina i kardiovaskularnih faktora rizika. Ovako precizno odmerena ishrana pomogla je da se osiguraju pouzdani rezultati o zdravstvenim pokazateljima.

Međutim, potrebne su veće studije da bi se istražili efekti ishrane na hormone i metabolizam žena. Ove studije treba da se fokusiraju na stanja otporna na insulin, kao što je sindrom policističnih jajnika, da bi se utvrdilo kako dijeta i ketoni mogu uticati na ovulaciju i reproduktivno zdravlje.