KONSTANTNA POGRBLJENOST

Loše držanje nije samo estetski problem, već ima dalekosežne posledice na brojne aspekte našeg zdravlja kojih nismo ni svesni.

Važno je da budemo svesni važnosti pravilnog držanja kao deo svakodnevne zdravstvene nege i da se odmah uspravimo, jer je dugotrajno loše držanje usko povezano sa mnogim drugim tegobama koje osećamo a da to i ne znamo.

loše držanje

Konstantno pogrbljenje nosi sa sobom brojne posledice, a evo pet neprijatnih simptoma i bolova za koje smatramo da su najverovatnije povezani sa činjenicom da stalno hodamo okolo kao da nosimo težak teret na leđima, a takođe i sedimo.

Problemi sa varenjem

Mnogi ljudi nisu svesni da loše držanje može značajno da utiče na probavni sistem. Kada se telo pogrbi, prostor u trbušnoj duplji se smanjuje, što može izazvati pritisak na organe za varenje.

Ovo usporava varenje, što može dovesti do nelagodnosti, nadimanja, pa čak i hroničnih problema kao što je sindrom iritabilnog creva (IBS). Takođe, pognutost može izazvati refluks kiseline i gorušicu, posebno posle jela.

Uticaj na disanje i kapacitet pluća

Naše držanje direktno utiče na respiratorni sistem, iako to na prvi pogled možda ne zvuči očigledno. Pogrbljeno držanje komprimuje grudni koš, smanjuje prostor pluća i sprečava pun kapacitet disanja.

Kao rezultat, telo dobija manje kiseonika, što može izazvati osećaj umora, smanjenu koncentraciju i pad energije tokom dana.

Osim toga, manje kiseonika u organizmu negativno utiče na rad mozga i drugih organa, jer kiseonik igra ključnu ulogu u njihovom pravilnom funkcionisanju.

Hronične glavobolje i napetost u vratu

Kada je glava nagnuta napred ili su ramena pogrbljena, mišići vrata i gornjeg dela leđa rade jače nego što bi trebalo da izdrže težinu glave.

Zbog stalne napetosti u ovim mišićima često se javljaju glavobolje i migrene koje mogu postati hronične. Napeti mišići takođe smanjuju cirkulaciju krvi u predelu vrata, što može dodatno pogoršati glavobolju i izazvati umor.

Uticaj na raspoloženje i mentalno zdravlje

Iznenađujuće je koliko držanje može uticati na naše emocionalno stanje i mentalno zdravlje. Istraživanja pokazuju da pognutost može povećati osećaj stresa, depresije i anksioznosti.

Kada stojimo ili sedimo uspravno, telo prirodno šalje signale mozgu povezane sa boljim raspoloženjem i samopouzdanjem.

Pogrbljeno držanje, s druge strane, može izazvati osećaj nesigurnosti i tuge, koji se može dodatno pojačati u stresnim situacijama.

Uticaj na zglobove i mišiće celog tela

Kada smo pognuti, telo nije u prirodnoj ravnoteži, što dovodi do neravnomernog opterećenja mišića, ligamenata i zglobova.

Vremenom, ovo može da izazove bol u donjem delu leđa, kolenima, kukovima, pa čak i zglobovima jer svaki deo tela pokušava da nadoknadi nepravilnosti.

Izvor: Zadovoljna.hr