NAMENA I NAČIN UPOTREBE
Na rafovima u prodavnicama stoje sunđeri različitih boja, a jeste li se ikada zapitali zašto su oni najčešće zeleni, crveni i žuti?
Na prvi pogled moglo bi se činiti da je reč o estetskom izboru ili pukoj slučajnosti da sunđeri budu različitih boja, ali te boje nisu odabrane slučajno.
One zapravo služe kao praktičan vodič za njihovu namenu i način upotrebe, što vam može uvelike olakšati svakodnevne kućne poslove, piše Dearborn.
Iako mašine za pranje sudova sve više preuzimaju posao pranja suđa, kuhinjski sunđeri i dalje igraju važnu ulogu u svakom domaćinstvu. No mnogi od nas pri njihovom odabiru gledaju samo veličinu i oblik, zanemarujući ključan faktor – boju. Upravo tu često grešimo, jer boja ne služi samo dekoraciji, već pruža korisne informacije o tvrdoći i svrsi određenog sunđera, posebno kada je reč o hrapavoj strani. Naime, svaka boja ima svoje značenje:
Zelena
Sunđeri sa hrapavom zelenom stranom napravljene su od grubih vlakana. Oni su savršeni za uklanjanje tvrdokornih, osušenih mrlja ili zagorele hrane s posuđa. Međutim, ova opcija se ne preporučuje za osetljive površine jer bi ih mogla oštetiti.
Crvena
Crvena hrapava strana nudi srednji nivo tvrdoće. Takvi sunđeri idealni su za čišćenje težih mrlja, ali su nežnije prema delikatnijim površinama poput keramičkih tanjira ili osetljivih lonaca s neprianjajućim premazom.
Žuta
Žuta strana sunđera izuzetno je mekana i nije namenjena za uklanjanje tvrdokornih mrlja. Njena osnovna svrha je čišćenje staklenih površina, poput čaša, ogledala ili prozora, gde je potrebno izbeći ogrebotine i očuvati sjaj.
Odabir prave boje sunđera nije samo stvar estetike već može obezbediti učinkovitije čišćenje i produžiti vek vaših kuhinjskih alata i površina. Sledeći put kad budete kupovali sunđere, obratite pažnju na boju hrapave strane – vaše posuđe, lonci i čaše biće vam zahvalni.
Izvor: Večernji list