PROVERITE KONDICIJU

Sklekovi mogu da budu pokazatelj vaše fizičke spreme. Klinika Mejo objavila je koliko sklekova bi trebalo da uradimo u zavisnosti od starosti i pola.

Sklekovi su odličan način za merenje mišićne snage i izdržljivosti, jer aktiviraju glavne mišićne grupe, uključujući noge, trbušne mišiće, ramena, leđa i ruke, kažu stručnjaci sa Mejo klinike.

sklekovi

Sklekovi su jednostavni – u početnoj poziciji stavite ruke u širinu ramena, držeći telo ravno i paralelno sa podom, pa se podižite i spuštajte koliko vam snaga dozvoljava. Za početnike postoji lakša verzija na kolenima.

Klinika Mejo objavila je koliko sklekova bi trebalo da uradimo u zavisnosti od starosti i pola.

Na primer, muškarci sa 25 godina bi trebalo da u jednom pokušaju urade 28 sklekova, dok je za žene cilj 20 sklekova.

Broj se smanjuje kako godine prolaze: za muškarce od 35 godina cilj je 21, dok bi žene trebalo da mogu da urade 19.

Za 55-godišnjaka ciljni broj sklekova je 12 za muškarce, i 10 za žene, a za 65-godišnjake oba pola cilj je 10 sklekova.

Stručnjaci: Prilagodite ciljeve u skladu sa svojim mogućnostima

Međutim, mnogi stručnjaci smatraju da ove preporuke nisu univerzalne. Trener Natalija Aleksejenko ističe da je važno uzeti u obzir individualne faktore, kao što su istorija povreda, način života, ishrana, nivo stresa i kvalitet sna.

Trener Karolina Bekvit se slaže, napominjući da stvarni učinak često ne odgovara preporučenim brojevima.

„U mojoj grupi, gde su učesnici uglavnom između 40 i 65 godina, većina radi sklekove na kolenima. Ključni su realni ciljevi i doslednost“, objašnjava Bekvit.

Dokazano je da redovna fizička aktivnost donosi brojne zdravstvene prednosti.

Istraživanje iz 2019. pokazalo je da muškarci koji mogu da rade sklekove imaju 96 odsto manje šanse da razviju srčane bolesti.

Sve u svemu, redovna fizička aktivnost može smanjiti rizik od raznih bolesti: za 29 odsto smanjuje rizik od kancera debelog creva, za 31 odsto rizik od smrtnosti od svih uzroka, za 35 odsto rizik od demencije, za 38 odsto smrti od srčanih bolesti i za 42 odsto od dijabetesa.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), odraslima je potrebno 150 minuta aktivnosti umerenog intenziteta tokom nedelje, poput vožnje bicikla, plesa ili brzog hodanja. Dva dana treba da posvetimo jačanju mišića kroz sklekove, čučnjeve ili dizanje tegova.

Izvor: Index.hr