UZROCI POJAVE I SAVETI
Žuti nokti sreću se kod mnogih žena koje ih često lakiraju. Zbog čega se dešava ova pojava i kako ju je moguće otkloniti?
Nokti su, kao i koža, ogledalo našeg zdravlja, pa njihova briga i pažnja mogu značajno doprineti njihovom sjajnom i zdravom izgledu.
Svež manikir može trenutno podići vaše raspoloženje i dodati dašak elegancije u vaš svakodnevni izgled. Međutim, ako su vam nokti često nalakirani, možda ste primetili da vam nokti vremenom postaju žuti.
Iako je ovo uobičajena pojava, uzroci i načini lečenja možda nisu opštepoznati. Razgovarali smo sa dermatolozima kako bismo saznali šta uzrokuje ovu promenu boje noktiju, kako to sprečiti i kako noktima vratiti njihovo prirodno stanje.
Žuti nokti mogu da budu rezultat migracije pigmenata sa laka na sloj noktiju. Dermatolog dr Stern objašnjava da su nokti prirodno porozni, što znači da mogu da apsorbuju pigmente, posebno kada se koriste tamne ili intenzivno pigmentirane nijanse lakova za nokte.
„Mrlje od laka nastaju zato što je poroznost noktiju varijabilna. Određeni ljudi imaju poroznije nokte koji su skloniji migraciji pigmenta, što može dovesti do toga da požute“, kaže dr Stern i dodaje da što je lak tamniji i pigmentiraniji, veća je verovatnoća da će ostaviti trag na vašim noktima.
Međutim, lak za nokte nije jedini krivac za žute mrlje, dr Stern ističe da i sredstva za skidanje laka za nokte doprinose promeni boje.
„Odstranjivač laka rastvara lak i podstiče pigmente da migriraju u nokat“, kaže ona. Ova pojava je posebno izražena kod dugotrajnih manikira poput gel lakova koji zahtevaju natapanje noktiju u aceton da bi se uklonili. Produženo izlaganje acetonu može dodatno osušiti nokte i povećati njihovu podložnost mrljama.
Iako je žuta boja noktiju prouzrokovana lakiranjem uglavnom estetski problem, važno je prepoznati kada promena boje može ukazivati na dublji zdravstveni problem.
Dr Stern upozorava da, pored žute boje izazvane lakom za nokte, boja noktiju ponekad može biti znak ozbiljnijih stanja. Na primer, žuti nokti mogu ukazivati na gljivične infekcije ili, ređe, na sindrom žutih noktiju, koji je povezan sa problemima sa plućima. U ovim slučajevima nokti rastu izuzetno sporo, postaju deblji i gube zanoktice. Ako primetite takve promene, preporučuje se konsultacija sa lekarom.
Kako ukloniti žute mrlje sa noktiju?
Za one koji žele da uklone mrlje sa noktiju, postoji nekoliko metoda. dr Stern preporučuje svoj sistem za obnavljanje noktiju, koji kombinuje glikolnu kiselinu i nežne čestice pilinga za uklanjanje fleka i vraćanje prirodne boje noktiju.
Ako više volite kućne metode, dermatolog dr Garšik savetuje da isprobate prirodne sastojke za izbeljivanje poput sode bikarbone i limunovog soka.
Mešavina se može naneti na nokte i ostaviti 10 do 15 minuta pre nego što se lagano ispere toplom vodom uz pomoć četke.
Još jedna popularna metoda uključuje upotrebu paste za izbeljivanje zuba koja se nanosi na nokte za uklanjanje površinskih mrlja.
Za upornije mrlje dr Stern preporučuje razblažen vodonik peroksid. Pomešajte tri do četiri kašike vodonik peroksida sa pola šolje vode, potopite nokte dva minuta, a zatim nežno istrljajte površinu mekom četkom.
Tretman se može ponoviti dva do tri puta nedeljno dok mrlje ne postanu svetle. Nakon tretmana, važno je hidratizovati nokte i ruke kako bi se ublažilo eventualno isušivanje i održalo zdravlje noktiju.
Prevencija je uvek bolja opcija
Dermatolozi preporučuju nekoliko koraka koji mogu pomoći u sprečavanju stvaranja žutih mrlja. Pre svega, osnovni sloj laka je obavezna zaštita koja stvara barijeru između pigmenta i noktiju.
Kvalitetan bazni sloj sprečava prodiranje pigmenata u nokat i tako čuva prirodnu boju. Pored toga, preporučuje se da noktima date pauzu između manikira kako bi imali vremena da „dišu“ i da se obnove. Korišćenje nežnih sredstava za uklanjanje bez acetona takođe može pomoći u smanjenju oštećenja i sušenja noktiju.
Uz pravilnu negu i preventivne mere, možete uživati u svežem manikiru bez brige o neprijatnom žutilu noktiju.
Izvor: Večernji list