SPAVANJE ZAJEDNO

Patronažna sestra veruje da je to divan način spavanja kada delite krevet sa bebom, ali samo u slučaju kada je bezbednost na nivou.

Roditelji su često u dilemi oko toga da li treba da dele krevet sa bebom. Na svom Tik Toku, patronažna sestra Rut Vots dala je stručno mišljenje vezano za ovu osetljivu temu.

krevet sa bebom

Podaci iz NICE-a, UNICEF-a i Lullaby Trust-a govore da će devet od deset roditelja u nekom trenutku deliti krevet sa svojom bebom. Njih 40 odsto to radi nebezbedno, a zdravstveni radnici i patronažne sestre treba da ih nauče kako da to rade, kako bi bilo bezbedno za bebu.

„Ako se uradi kako treba, to je jedan od najsigurnijih načina za spavanje. Ali postoje trenuci kada ne možete da spavate zajedno sa bebom iz razloga kao što su pušenje ili krevet koji nije čvrst, ravan i vodootporan“, rekla je Rut.

Ona je upozorila da „ako postoje rizici, najbolje je to ne činiti, tako da je bezbednost uvek ključna“.

Rut je dodala da „nikad nije bezbedno“ zaspati na kauču sa bebom. Ovo je nešto što „dramatično“ povećava rizik od gušenja.

Priznala je da je spavala zajedno sa svojom decom i veruje da je to „divan“ način spavanja, sve dok je bezbedno urađen. Prema njenom mišljenju to je „idealno“ za razvoj mozga bebe i pomaže u povezivanju.

Kada ne treba deliti krevet sa bebom?

Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva (NHS) nudi posebne savete na temu deljenja kreveta sa vašom bebom, naglašavajući važnost bezbednog okruženja za spavanje za bebe, posebno tokom kritičnih prvih šest meseci.

Roditeljima se savetuje da, iako je prirodno da žele da se maze ili hrane bebu u krevetu, optimalno mesto za spavanje bude u njihovom krevetiću, na leđima, u istoj prostoriji u kojoj su i roditelji, piše Express.co.uk.

Međutim, okolnosti ponekad mogu zahtevati da roditelji dele krevet sa bebom. U ovom slučaju, ključno je da to uradite bezbedno. Izbegavajte deljenje kreveta kada ste veoma umorni ili ako vaša beba pokazuje bilo kakve znake temperatureili bolesti.

U većem su riziku i bebe koje su rođene pre punog termina sa 37 nedelja ili one sa malom porođajnom težinom, ispod 2,5 kilograma. Pored toga, NHS upozorava na značajno povećan rizik od sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS) povezan sa spavanjem na sofi ili fotelji.

Izvor: Net.hr