PODRŠKA ZDRAVLJU MOZGA

Rutvica ima bogatu istoriju u narodnoj medicini gde je korišćena za lečenje širokog raspona boljki – od raznih stanja kože do neuroloških poremećaja.

U potrazi za rešenjima u borbi protiv neurodegenerativnih bolesti kao što su Alchajmerova, Parkinsonova i Hantingtonova bolest, naučnici istražuju svet prirode.

Jedna biljka koja na ovom polju pokazuje rezultate je Ruta graveolens ili rutvica – izdržljiva, žbunasta biljka poreklom sa Mediterana. Dugo slavljena u tradicionalnoj medicini zbog svojih raznovrsnih lekovitih svojstava, rutvica se sada istražuje zbog njenog potencijala da podstiče i obnovi zdravlje i funkciju mozga.

rutvica

Rutvica ima bogatu istoriju u tradicionalnoj i narodnoj medicini gde je korišćena za lečenje bolesti u rasponu od bolova i stanja kože do neuroloških poremećaja kao što je multipla skleroza.

Istraživači se fokusiraju na uticaj rutvice na centralni nervni sistem, sa ciljem da otkriju kako njena hemijska jedinjenja mogu da podrže zdravlje mozga i da se bore protiv mehanizama koji stoje iza iscrpljujućih bolesti.

Rutvica duguje veliki deo svog potencijala moćnom metabolitu zvanom rutin. Otkriven 1936. i ponekad nazivan vitaminom P, rutin je flavonoid poznat po svojim antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima. Ovi atributi čine rutin pogodnim za rešavanje oksidativnog stresa i upale povezane sa neurodegenerativnim bolestima. Osim toga, utvrđeno je da rutin inhibira štetne enzime, štiti neurone od toksina i podstiče opstanak ćelija.

Alchajmerova bolest

Alchajmerovu bolest karakteriše gubitak pamćenja i kognitivni pad, delimično uzrokovano smrću holinergičkih neurona i nakupljanjem štetnih beta-amiloidnih plakova. Rutvica i rutin obećavaju u borbi protiv ovih efekata.

Povećava nivoe acetilholina. Rutvica deluje kao inhibitor acetilholinesteraze, pomažući u održavanju nivoa acetilholina – neurotransmitera od vitalnog značaja za učenje i pamćenje. Ovaj mehanizam je sličan onom kod lekova kao što je donepezil, ali bez gastrointestinalnih neželjenih efekata koji se često primećuju kod ovih lekova.

Bori se protiv plakova i upale. Studije pokazuju da rutin smanjuje beta-amiloidne plakove na životinjskim modelima, dok smanjuje markere upale kao što su proinflamatorni citokini. Ovo dvostruko dejstvo moglo bi usporiti napredovanje bolesti i poboljšati preživljavanje neurona.

Poboljšava pamćenje. Studije na životinjama sugerišu da rutin poboljšava učenje i pamćenje kroz svoje antiinflamatorne i antioksidativne efekte. Takođe može da aktivira mikroglijalne ćelije (imune ćelije u mozgu) da očiste štetne proteine.

Parkinsonova bolest

Kod Parkinsonove bolesti, postepeni gubitak neurona koji proizvode dopamin dovodi do motoričkih simptoma, kao što su drhtanje i ukočenost. Rutvica i njen metabolit rutin pokazali su obećavajuće efekte u pretkliničkim studijama.

Inhibira štetne enzime. Jedan od glavnih faktora koji doprinosi Parkinsonovoj bolesti je monoamin oksidaza B (MAO B) – enzim koji razgrađuje dopamin. Rutvicina sposobnost da inhibira MAO B pomaže u očuvanju nivoa dopamina, slično postojećim tretmanima Parkinsonove bolesti. Međutim, prednosti rutvice ne prestaju tu – rutin takođe smanjuje oksidativni stres i sprečava stvaranje štetnih nusproizvoda koji oštećuju neurone.

Štiti dopaminergičke neurone. U studijama na životinjama, oralna primena rutina štitila je moždane ćelije od toksina koji oponašaju Parkinsonove simptome. Posebno, tretirane životinje su pokazale poboljšano kretanje i zdravlje mozga, što sugeriše da rutin može usporiti napredovanje bolesti.

Povećava neuralnu plastičnost. Ekstrakti rutvice podstiču izrastanje neurita – proces ključan za popravku i formiranje veza između neurona. Ovo ukazuje na ulogu u poboljšanju prilagodljivosti i otpornosti mozga.

Hantingtonova bolest

Hantingtonova bolest je genetski poremećaj koji uzrokuje probleme u kretanju i kognitivni pad. Istraživanje uticaja rutvice na Huntingtonovu bolest, iako manje obimno, dalo je intrigantne nalaze.

Suprotstavlja se toksinima. U životinjskim modelima, rutin je štitio neurone od toksičnih supstanci koje oponašaju simptome Hantingtonove bolesti, poboljšavajući opstanak ćelija i smanjujući oštećenja.

Podržava zdravlje ćelija. Studija je otkrila da rutin odlaže starenje, smanjuje smrt neuronskih ćelija i aktivira puteve uključene u popravku ćelija. Ovi nalazi ukazuju na potencijal rutina za unapređenje zdravlja mozga.