JAPANSKO PIRINČANO VINO
Sajt Drinks Business objavio je tekst o evropskom takmičenju somelijera održanom u glavnom gradu Srbije, sa akcentom na promociju japanskog nacionalnog pića sake.
Sake, japansko piće koje je poslednjih godina naprečac osvojilo svet, imao je zapaženo mesto na nedavno održanom evropskom takmičenju somelijera održanom u Beogradu u organizaciji Međunarodne asocijacije somelijera (ASI) i Udruženja somelijera Srbije SERSA.
Finalni deo takmičenja održanog 15. novembra uključio je zahtevan zadatak izbora i servisa penušavog sakea, a Bar de Sommeliers, prostor za druženje takmičara i upoznavanje novih, zanimljivih etiketa iz celog sveta, imao je i deo posvećen japanskom pirinčanom vinu.
Pre nekoliko dana, ugledni sajt Drinks Business objavio je zanimljiv članak posvećen sakeu i nadmetanju održanom u Beogradu koje je, po sudu autora Majkla Hubenda, pravi primer za promenu odnosa prema sakeu, ali i promenu shvatanja samog somelijerskog poziva.
– Termin „somelijer“ dugo je bio povezan pretežno sa svetom vina… Međutim, to se možda menja. Asocijacija de la Sommellerie Internationale (ASI) promoviše narativ da somelijeri treba da prošire svoje znanje izvan vina, a od 2022. godine u partnerstvu su sa Japan Sake and Shochu Makers Association (JSS), kako bi obezbredili da sake postane centralni deo tog narativa – navodi autor.
ASI takmičenje nije jedan događaj, već višednevno slavljenje somelijerske veštine. Masteklasovi, izleti, degustacije i večere deo su svakog velikog ASI takmičenja, navodi autor, i dodaje da ni ono u Beogradu nije bilo izuzetak.
– Postojale su, stoga, brojne prilike da se prikaže sake. Sa delegacijom JSS na terenu, somelijeri su imali veći pristup sakeu nego što bi imali u svojim svakodnevnim poslovima – naveo je autor, koji je do detalja opisao masterklas vođen od strane Majkla Trembleja, severnoarmeričkog predstavnika JSS, sake samuraja i dobitnika ugledne nagrade James Beard Media Award.
– Jedan od Tremblejevih glavnih ciljeva bio je da otvori umove za raznoliku ponudu koju ova kategorija nudi. Sa 200 sorti pirinča koje se koriste u proizvodnji i ogromnom geografskom raznolikošću – to je kao otkrivanje nove mikro-države svaki put kad odete u novu regiju! – radoznalom somelijeru sake nudi mnogo – naveo je Hubend.
Sake je, navodi Hubend, imao veliki značaj u finalu. Učesnici su dobili zadatak da posluže prestižni junmai daiginjo sake, izaberu bocu i čašu i objasne izbor stolu. Kasnije, u zadatku za sva tri finalista, sake se pojavio u brzoj sekvenci pitanja na samom kraju finala. Morali su da identifikuju koji-muro, prostoriju koja je ključna u procesu pravljenja sakea.
– Da li je sake osvojio ugostiteljski svet? Možda još ne. Ali ono što smo videli tokom ASI-ove nedelje u Beogradu pokazuju da industrija pića ne može sebi da priušti da ignoriše sake. To može biti uzbudljiv novi put za somelijere širom sveta – zaključio je Hubend.
Izvor: Vinoifino.rs
Leave A Comment