BLAGO PRIRODE
Kako biljni lekovi postaju sve popularniji, koren belog sleza se ističe kao veoma moćna opcija za podršku opštem zdravlju i blagostanju.
Koren belog sleza je vlaknasti, podzemni deo istoimene biljke koji ima mnoga lekovita svojstva.
Biljka beli slez (Althaea officinalis) je od davnina povezana sa lečenjem. Njegovo ime „Althea“ potiče od grčke reči „althos“, što znači „iscelitelj“, pa je vekovima cenjen zbog svojih lekovitih svojstava.
Čak se i u Bibliji slez pominje kao biljka koja se jede u vreme gladi.
Može se izvdojiti nekoliko zdravstvenih koristi koje pruža koren belog sleza.
Ublažava nelagodnost pri dojenju
Koren belog sleza sadrži jedinjenja kao što su D-galakturonska kiselina i L-ramnoza, koja su korisna za ublažavanje bolnih ili ispucalih bradavica tokom dojenja.
Međutim, iako postoje ograničeni podaci o njegovoj bezbednosti za dojilje i bebe, malo je verovatno da će beli slez izazvati štetu kada se koristi spolja.
Pospešuje metabolizam
Koren ove biljke može igrati ulogu u regulisanju metabolizma.
Studija na životinjama iz 2014. otkrila je da ekstrakt korena belog sleza utiče na hormon koji stimuliše štitnjaču (TSH), hormon koji je inače ključan za energetski metabolizam.
Leči rane i kožna oboljenja
Ako se koristi lokalno, koren belog sleza pomaže u smanjenju bakterijskih infekcija, upale i iritacije povezanih sa stanjem kože i ranama, kao što su kontaktni dermatitis i ekcem.
Recenzija iz 2023. objavljena u časopisu „Life“ istakla je njegove antimikrobne efekte i efekte jačanja imuniteta, koji se mogu boriti protiv gram-pozitivnih bakterija i ubrzati zarastanje.
Smanjuje zadržavanje vode
Anti-inflamatorna i diuretička svojstva korena belog sleza čine ga efikasnim u smanjenju zadržavanja vode (edema).
Pomažući telu da oslobodi višak natrijuma i vode, beli slezi i njegov koren može pružiti olakšanje onima koji imaju nadimanje ili otok.
Smiruje kašalj i bol u grlu
Ako ste ikada imali uporan kašalj ili bol u grlu, koren belog sleza može da vam pruži olakšanje.
Njegovi ekstrakti formiraju umirujući premaz bogat antioksidansima preko iritiranih mukoznih tkiva u grlu i u respiratornom traktu. Ovaj zaštitni film pomaže u ublažavanju nelagodnosti i podstiče brže zarastanje.
Podržava zdravlje probave
Koren biljke beli slez je proučavan zbog svojih zaštitnih efekata na digestivni trakt.
Studija o životinjama iz 2019. pokazala je da koren ove biljke može pomoći u smirivanju gastrointestinalnih čireva tako što hrani i štiti sluzokožu.
Koren sadrži biljna jedinjenja, poput antioksidanata i tanina, koji pomažu u smanjenju oštećenja ćelija i unapređuju zdravlje creva.
Podržava zdravlje kose i kože
Prepun antioksidanata, koren belog sleza podržava zdravu kosu i kožu štiteći ćelije od oksidativnog oštećenja i zato je on vrlo čest sastojak prirodnih balzama, šampona i proizvoda za negu kože.
Njegova antiinflamatorna i hidratantna svojstva čine ga odličnim izborom za suvu ili iritiranu kožu.
Kako koristiti koren belog sleza?
Koren je dostupan u različitim oblicima, zadovoljavajući različite potrebe i preferencije. Balzami, kreme, masti i melemi su idealni za lečenje suvoće, iritacije kože ili rana. Kapsule, sirupi i tinkture su koncentrisani oblici koji se često kombinuju sa drugim biljnim sastojcima.
Preporuke za doziranje variraju u zavisnosti od oblika korena belog sleza. Koren belog sleza se generalno dobro toleriše kod odraslih, a neželjeni efekti su retki. Međutim, može da reaguje sa određenim lekovima, kao što su lekovi za dijabetes, diuretici i litijum.
Dakle, uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili zdravstvenim radnikom pre nego što započnete bilo koji novi dodatak, posebno ako ste trudni, dojite ili imate hronična stanja.
Leave A Comment