SVETINJA SVETOG GRADA
Jednom godišnje, osmog septembra, grčko sveštenstvo obavlja ovde svečane službe. Međutim, sam manastir Svete Ane nalazi se u vlasništvu Jerusalimske Pravoslavne Crkve.
U muslimanskom kvartu Starog grada Jeruslima nalazi se pravoslavni grčki manastir Svete Ane.
Smešten je severno od Jerusalimskog hrama, u blizini vrata koja izlaze na stranu Getsimanije i koja nazivaju Ovčija, Levinova ili Stefanova (zato što su upravo kroz ova vrata izveli prvomučenika Stefana, da bi ga kamenovali).
Prvi sprat obitelji zauzima crkva Rođenja Presvete Bogorodice, a u njenoj osnovi, ispod zemlje, skriva se pećina u kojoj je i došla na svet Deva Marija. Ova špilja ranije je bila deo doma Joakima i Ane, roditelja buduće Majke Isusa Hrista. Do duboke starosti sveti pravednici nisu imali dece, za šta su primali neprestanu osudu u društvu. U ta vremena dete u porodici smatralo se darom od Boga, a bezdetnost se tumačila kao kazna za učinjene grehe.
Kao poslednja kap za nesrećne supružnike poslužio je slučaj koji se desio za vreme jednog od praznika, kada prvosveštenik jerusalimskog hrama nije primio poklon od Joakima, objasnivši svoj postupak time što se ovaj nalazi u nemilosti Božijoj. Ražalostivši se, Joakim se uputio u pustinju, gde je četrdeset dana prebivao u postu i molitvama. Njegova žena Ana takođe nije uzalud vreme gubila, nego je u suzama molila Boga da joj pošalje dete. Tek nakon što je obećala da će svoje dete posvetiti Svevišnjem, On se smilovao nad njom. Ubrzo se supružnicima u pećini, gde su živeli, rodila Deva Marija.
U periodu vladavine vizantijske carice Jelene na mestu rođenja Presvete Bogorodice bio je izgrađen prvi pravoslavni manastir, koji su kasnije više puta rušili i podvrgavali razaranjima. Do momenta osvajanja Svete Zemlje od strane krstaša, taj manastir je predstavljao neveliku i siromašnu obitelj. Novi vladari Jerusalima su na tu obitelj obratili posebnu pažnju i na svaki način omogućili njen procvat, pa čak su u nju uputili i svoje srodnice, koje su želele da se zamonaše.
Kasnije su ovde bile izgrađene dve crkve, od kojih se jedna nalazila neposredno u pećini, domu roditelja Deve Marije. Muslimani koji su zauzeli Jerusalim, načinili su od gornje crkve posvećene Svetoj Ani – džamiju, a od manastira – školu. U prvoj polovini XIX veka sve građevine bile su razrušene tokom snažnog zemljotresa.
Godine 1907. Grci su se potrudili da obnove ovo sveto mesto. Na donjem spratu manastira sagradili su crkvu Rođenja Presvete Bogorodice. Iz nje, stepenicama koje vode dole, hodočasnici mogu dospeti u samo nekadašnje stanište Svetih Joakima i Ane. Jednom godišnje, osmog septembra, grčko sveštenstvo obavlja ovde svečane službe. Međutim, sam manastir u ime Svete Ane nalazi se u vlasništvu Jerusalimske Pravoslavne Crkve.
Leave A Comment