DOBRO JE ZNATI
Znojenje stopala može biti čest i dosadan problem koji utiče na svakodnevni život mnogih ljudi.
Znojenje stopala je najčešće rezultat hiperhidroze, zdravstvenog stanja koje karakteriše prekomerno znojenje. Ovo znojenje stopala može se javiti bez obzira na telesnu temperaturu ili nivo aktivnosti.
Ovo stanje izaziva prekomerno znojenje što može dovesti do neprijatnih mirisa, infekcija i psihičke nelagodnosti.
Iako znojenje ima važnu ulogu u regulaciji telesne temperature, kod osoba sa hiperhidrozom znojne žlezde postaju preterano aktivne, čak i u situacijama kada to nije neophodno.
Ovo stanje se javlja kod oko tri procenta svih odraslih u SAD.
Zašto se noge znoje?
Hiperhidroza može značajno uticati na kvalitet života. Može biti primarno ili sekundarno.
Primarna hiperhidroza obično pogađa određene delove tela, kao što su dlanovi, stopala, pazusi ili lice, i nije povezana sa drugim medicinskim stanjima.
Ako osoba pati od čestog znojenje stopala, verovatno je u pitanju primarna hiperhidroza. Uzrok ovog stanja je verovatno hiperaktivnost simpatičkog nervnog sistema, iako tačan uzrok nije u potpunosti poznat.
Genetski faktori takođe igraju ulogu, jer se često javlja kod članova iste porodice.
Sekundarna hiperhidroza je rezultat drugih zdravstvenih stanja, kao što su dijabetes, infekcije, rak, menopauza ili upotreba određenih lekova.
Ova vrsta znojenja obično utiče na celo telo (generalizovano znojenje) i zahteva lečenje osnovnog uzroka da bi se stanje poboljšalo.
Drugi mogući uzroci znojenja stopala:
– genetika
– hormonske promene tokom puberteta, menopauze
– hormonska neravnoteža zbog drugih poteškoća i bolesti
– stres i anksioznost
– spoljašnji uslovi kao što je nošenje cipela koje ne dišu
– bolesti kao što su dijabetes, infekcije ili neurološki poremećaji
Simptomi i posledice znojenja stopala
Kod hiperhidroze mogu se pojaviti i drugi simptomi pored znojenja stopala, dok je znojenje najčešće i najjasnije.
Pojačano znojenje stopala može izazvati i druge posledice kao što su:
– vlaženje odeće i obuće
– puno znoja
– svrab kože
– crvenilo kože
– povećan miris tela
– ljuštenje kože stopala
– povećan rizik od gljivičnih infekcija stopala
– češća pojava bolnih plikova
Kako se dijagnostikuje hiperhidroza?
Dijagnoza hiperhidroze se zasniva na kliničkom pregledu i detaljnoj anamnezi.
Primarnu hiperhidrozu karakteriše:
– lokalizovano znojenje (dlanovi, stopala, pazusi, lice)
– simetrično znojenje (na obe strane tela)
– odsustvo znojenja tokom noći
– pojava simptoma pre 25. godine
– porodična istorija hiperhidroze
Kod sekundarne hiperhidroze, potrebni su dodatni testovi kao što su testovi krvi, hormoni ili rendgenski snimci da bi se otkrio uzrok.
Specifični testovi uključuju test joda i skroba za identifikaciju pogođenih područja i gravimetriju za merenje količine znoja.
Lečenje znojenja stopala
Ako je lekar postavio dijagnozu, ponudiće nekoliko načina lečenja. Uz promenu i uvođenje nekih novih navika, prvi nivo pomoći su medicinski tretmani, koji mogu uključivati:
- Antiperspiranti
Antiperspiranti koji se izdaju na recept koji sadrže aluminijum hlorid mogu se naneti na stopala da bi se privremeno blokirali kanali za znoj.
- Jonoforeza
Tretman koji uključuje upotrebu uređaja koji propušta blagu električnu struju kroz vodu u kožu stopala. Veruje se da ovaj metod sprečava da znoj dospe do površine kože. Tretman će možda biti potreban u početku nekoliko puta nedeljno, a kasnije sesije održavanja.
- Injekcije botoksa
Injekcije botulinum toksina (Botoks) mogu privremeno blokirati nerve koji aktiviraju znojne žlezde, smanjujući znojenje nekoliko meseci. Međutim, potrebno je više injekcija i postupak se obično mora ponavljati svakih šest do 12 meseci.
- Lekovi
Oralni lekovi, kao što su antiholinergici, mogu biti propisani za smanjenje znojenja, ali često izazivaju neželjene efekte kao što su suva usta ili zamagljen vid.
- Hirurške opcije
U teškim slučajevima, može se razmotriti simpatektomija, hirurška procedura koja seče nerve odgovorne za znojenje. Međutim, ovo je obično poslednja opcija zbog mogućih ozbiljnih neželjenih efekata.
Drugi načini koji mogu da pomognu
Pored medicinskih tretmana, pacijentu će se preporučiti prilagođavanje načina života. Neki od načina su korišćenje pudera za stopala, nošenje čarapa koje upijaju vlagu.
Pored toga, veoma je važno često menjati čarape i cipele kako bi se izbeglo nakupljanje vlage i potencijalne dodatne infekcije.
Postoje prirodni načini da se zaustavi znojenje stopala, kao što je potapanje stopala u crni čaj, sirće, sodu bikarbonu ili slanu vodu. Efekat ovih tretmana je privremen.
Izvor: N1
Leave A Comment