IKONA OBOŽENOG ČOVEKA

Entoni M. Koniaris govorio je o preobraženju kao proslavi oboženja ljudske prirode. Preobraziti se, prema njemu, znači biti prožet Božijim prisustvom.

Ako se Isus Hristos, glava Tela Crkve, preobrazio, onda ćemo se, sa Njim, preobraziti i mi koji smo delovi Njegovog Tela.

preobraziti se

Sjajna svetlost koja je zasijala kroz Hrista na planini Tavor nije tek nešto što se dogodilo u prošlosti. To je prozor kroz koji možemo videti stvarnost Carstva Božijeg ne samo u Hristu, već i u nama. Kao što smo deo tela Hristovog kroz veru i svete tajne, tako postepeno postajemo i nalik Njemu. To je naše lično preobraženje u Hrista. Mi nismo samo glinene posude podložne univerzalnom zakonu smrti i propadanja. Ti zemljani sudovi nose „veliko blago“, kako Sveti apostol Pavle kaže.

Oni ne samo da postaju nosioci duha, već i Boga, prožeti Božijim prisustvom. Oni su pozvani da učestvuju u večnoj slavi Božijoj. Naša ljudska priroda bila je ta koja se ispunila Božanskom slavom na Preobraženje. Naša ljudska priroda je postala nalik Bogu i uzela učešće u Božijoj slavi. Pomislite na to kada čujete ljude koji tvrde da je život besmislen.

Božanska svetlost nije samo zasijala oko Hrista, već je i Njegovo telo bilo njome zahvaćeno. Lik Božiji u nama, koji je bio zatamnjen Adamovim grehom, još jednom je zasijao u ljudskoj prirodi Isusovoj. Preobraženo i osvećeno milošću Božijom, ovo naše ljudsko telo može zaista postati ikona oboženog čoveka, koja je preobražena i sija svetlošću Presvete Trojice.

Zato mnogi pravoslavni teolozi smatraju praznik Preobraženja Gospodnjeg za proslavu oboženja ljudske prirode u Hristu.