PA, GOTOVO SVE!

Od 9. aprila, SAD uvode sistem carina od 54% na gotovo sve proizvode iz Kine, a stopa raste na 79% za zemlje koje kupuju naftu iz Venecuele, što između ostalog i Kina čini.

Predsednik SAD Donald Tramp u sredu je pokrenuo sveobuhvatan trgovinski rat uvođenjem carina koje stupaju na snagu gotovo odmah. Američki potrošači i kompanije suočiće se sa značajnim povećanjem troškova.

carina

Po prvi put od Trampovog povratka u Belu kuću, pitanje više nije da li će nešto poskupeti zbog carina, već kada. A odgovor na pitanje šta će poskupeti jeste – gotovo sve.

Ako se Trampove najave sprovedu bez izuzetaka, a sam predsednik kaže da nema prostora za pregovore, samo određeni proizvodi iz Meksika i Kanade mogli bi izbeći carine. Sva ostala roba biće oporezovana carinom od najmanje 10%, dok će čak 60 zemalja, označenih kao „najveći prestupnici“ po pitanju trgovinskih barijera, biti pogođeno znatno višim stopama, piše CNN.

Na vrhu te liste nalazi se Kina. Od 9. aprila, SAD uvode carinu od 54% na gotovo sve proizvode iz Kine, a stopa raste na 79% za zemlje koje kupuju naftu iz Venecuele, što između ostalog i Kina čini.

Od 2. maja, ova carina od 54% primenjivaće se i na male pošiljke (do 800 dolara) iz Kine i Hongkonga, što pogađa popularne platforme poput Shein-a, Temu-a i AliExpress-a. Prema proceni nezavisne organizacije Tax Foundation, prosečno američko domaćinstvo platiće godišnje oko 2.100 dolara više zbog novih carina.

Ko su „najgori prestupnici“

SAD su prošle godine uvezle robu iz Kine u vrednosti od 439 milijardi dolara, što je drugo mesto odmah iza Meksika. Među drugim zemljama koje su teško pogođene su Vijetnam (carina 46%) i Tajvan (32%).

Pošto carine predstavljaju dodatni porez na uvoznu robu, američke firme će prve osetiti teret. Međutim, krajnji potrošači će, u većini slučajeva, biti ti koji će platiti više, jer će trošak neminovno biti prebačen na njih.

Čak i kada se proizvodnja prebaci u SAD, gde su carine „nula“, troškovi proizvodnje su znatno viši, što opet vodi ka višim cenama.

Najugroženiji sektori

Elektronika: Kina, Vijetnam i Tajvan su prošle godine isporučili SAD laptopove i tablete u vrednosti od 47,2 milijarde dolara. Cene gotovo svih uređaja, od pametnih telefona i monitora, do medicinskih aparata, ruterâ i LED sijalica, verovatno će rasti, posebno zbog oslanjanja na tajvanske čipove.

Obuća: Kina i Vijetnam su prošle godine izvezli obuću u vrednosti od 18,5 milijardi dolara, gotovo 70% ukupnog američkog uvoza.

Igračke: Više od tri četvrtine igračaka na američkom tržištu proizvedeno je u Kini. Novi talas carina mogao bi da poveća cene za najmanje 30%, upozoravaju iz Asocijacije proizvođača igračaka.

Odeća: Kina i Vijetnam su najveći izvoznici garderobe u SAD, sa po 14 milijardi dolara godišnjeg izvoza. Dodatno, druge zemlje poput Bangladeša, Indije, Indonezije i Kambodže takođe su pogođene carinama od 26% do 49%. Prema Američkoj modnoj asocijaciji, Trampove carine imaće snažan uticaj na celu industriju.

Izvor: BIZLife