OČUVANJE BISERA
U Srbiji su ostala još samo četiri primerka četinarske vrste drveta zlatni bor, tako da kreće spanosna misija za ovu retku vrstu.
Poznata srpska planina nosi ime Zlatibor, ali činjenica je da samo četiri primerka zlatnog bora sada postoji u Srbiji.
Da bi ova retka vrsta četinara opstala i preživela krizu, na Zlatiboru u nedelju 13. i ponedeljak 14. aprila održala se ekološka akcija „Povratak zlatnog bora na Zlatibor“, koju organizuje udruženje Discover Serbia, uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Šumarskog fakulteta i drugih partnera.
„Na više lokacija simboličnog značaja na Zlatiboru – kod gondole, Turističke organizacije Zlatibor, odabranih hotela i vidikovaca od 9 do 17 časova vršiće se kalemljenje i sadanja zlatnog bora“, potvrđeno je za RINU.
Zlatni bor je redak varijetet belog bora sa zlatnožutim iglicama i autentični simbol Zlatibora.
Kroz ovaj projekat, prvi put se sistematski i naučno pristupa njegovom očuvanju i vraćanju, kroz kalemljenje i sadnju na ključnim lokacijama.
„Imajući u vidu da u Srbiji postoje još samo četiri zlatna bora, svaka grančica koju uzimamo za kalem je prava dragocenost. Zlatni bor ima, obično, 50 do 60 odsto zlatnih četina, koje su u stvari retka promena na belom boru. U pitanju je somatska promena i zlatne četine nisu nasledna karakteristika. Ako se stvore sadnice iz semena, potomstvo će dati normalnu, zelenu, boju četina i zbog toga smo se odlučili za vegetativno razmnožavanje, odnosno kalemljenje. Za kalemljenje koriste se sadnice belog bora iz rasadnika, a plemke su grančice zlatnog bora koje su pronađene tokom terenskih istraživanja“, objasnio je prof. dr Vladan Ivetić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.
Izvor: Rina
Leave A Comment