Redakcija Bloga
Postoji li elitna škola u Srbiji ili je to samo naziv za samoreklamiranje škola
Šta zahetva savremeno obrazovanje i kako treba da izgled elitna škola
Postoji li elitna škola u Srbiji? Generacije u srednjim godinama su postale vrlo svesne da se obrazovanje njihove dece dramatično promenilo u zadnjih 20 godina, i po njihovom mišljenju, ne u pozitivnom smeru.
Sve je manje discipline po školama, manje se uči, gradivo je manje kompleksno, deca i nastavnici su više orijentisani na igru i relacije u odeljenju bez sukoba nego na rad i podizanje sposobnosti dece, njihove kreativnosti i opšteg znanja.
U proseku, kvalitet školovanja i prosečni rezultati koje naša deca postižu u školama već dve decenije unazad su u padu i stagnaciji. Komercijalizacija školstva je u tranziciji, i sigurno je da u sledećih 10-ak godina nećemo imati elitne privatne škole, jer se u nove privatne škole privlače roditelji koji imaju novca, a u našoj zemlji, ti koji imaju novca, biznismeni, estradni junaci, sportisti, mahom nemaju zahtev da njihova deca budu „mučena“ u školama koje ih pritiskaju na rad i disciplinu. Elitna škola nije trend u Srbiji danas.
Zato u Srbiji nema vrhunskih i elitnih škola, ni privatnih ni državnih. Neko će pomenuti da je od državnih škola Matematičku gimnaziju elitna škola i još par škola koje mogu pretendovati na takvu kvalifikaciju elitne škole kao što su Dr Vladislav Ribnikar u Beogradu, odnosno privatna osnovna i srednja škola Rudjer Bošković iz Beograda, medjutim i pored mnogo boljeg rada u tim ustanovama od proseka, njihova infrastruktura nije na nivou savremenih zahteva elitnih škola.
Nema na primer u Srbiji nijedna hrišćanska elitna škola, što je zapanjujući rezultat, jer u bilo kojoj drugoj zemlji postoje vrhunske obrazovne ustanove pod upravom Crkve. Setite se samo švajcarskih ili francuskih liceja i saomstana, nemačkih, austrijskih ili italijanskih hrišćanskih škola i akademija. A mi imamo Gimnaziju u Sremskim Karlovcima, takozvanu Karlovačku gimnaziju koja je imala izuzetnu istoriju koju samo treba obnoviti.
Nadamo se da će se to promeniti. U medjuvremenu, pogledajte svakako jedan sjajan animirani film na temu savremene edukacije i promene paradigme obrazovanja. Ne morate mnogo znati engleski da bi shvatili film u celosti. Izvanredan je.
. . .
Changing Education Paradigms – Promena paradigme obrazovanja
. . .
Sa Ted konferencije prenosimo vam i govor Ken Robinson-a o toma kako škole ubijaju kreativnost kod dece. Pogledajte i taj snimak na donjem linku.
Imate i prevod na srpski koji možete aktivirati u opciji Subtitle available in: biranjem Srpskog jezika pri gledanju snimka:
https://essays.edubirdie.com/blog/ken-robinson-how-schools-kill-creativity
.
SPC radi na skoli a i karlovacka gimnazija radi i to dobro, cenjena je. Beograd kao regionalni centar ce sigurno stvoriti elitne skole ali ce to kasniti kao i sve ostalo kod nas :-)
Ovaj video sam odavno gledala i zaista govori dovoljno u razvoju deteta.
Skolstvo nije samo program nego i „talenat“ ucitelja/uciteljice da prenese znanje, kao i sposobnost rada sa vise razlicitih „tipova“ dece.
Izvuci iz dece maksimum koji imaju i nauciti ih da prihvate sebe onakvim kakvi su, sa sposobnostima koje imaju, stvorice zadovoljne odrasle osobe.
Gde nema komunikacije, nema ni napredka.
Slažem se sa Jelenom, presudan je učitelj. Posebno u prvih 4 ratreda on je ključna osoba za stvaranje dobrih učenika.
U narednim razredima kada ima više nastavnika, dolazi do izražaja celokupna škola. Mislim da nastavni program i gradivo nije toliko bitno koliko komunikacija sa decom i rad nastavnika.
Mi danas u Beogradu kada upisujemo decu u školu najviše gledamo kod kojeg razrednog starešine će otići, jer se zna po školama ko su dobri nastavnici a ko loši.