Ratni bubnjevi pozivaju u rat

Ratni bubnjevi su vekovima bili muzički signal za početak juriša i bitke

 

Ratni bubanj Američki gradjanski rat - ratni bubnjeviRatni bubnjevi su vekovima unazad imali vrlo važnu ulogu u ratovima i bitkama. Oni su pre svega svojim ritmom stimulisali vojnike, davali signal za početak borbe i podsticali samu borbu. Svojom zaglušujućom bukom su plašili protivnika, a svojim trupama i vojnicima davali motivaciju i nadahnuće da se što bolje bore.

U ranijim vremenima su bubnjevi bili dominantan zvuk ali su kasnije uklopljeni u marš, složenu muzičku kompoziciju koja je kao svojevrsna ratna himna motivisala vojnike na zajedništvo, hrabrost i požrtvovanost.

Još su se ratni bubnjevi koristili u Prvom Svetskom ratu da bi u Drugom svetskom ratu potpuno nestali iz upotrebe. Danas se za mobilizaciju vojske i javnog mnenja umesto ratnih bubnjeva koriste političke parole, natpisi u medijima, šokantni video snimci i pr manipulacije. Od kada su nestali pravi indijanci i njihov tam tam ratni bubnjevi i ratničke pesme, dobili smo političare i njihove parole.

Tam, tam, tam, Heja he he, Heja ha ha … indijanska ratna pesma pravih indijanaca, ne ovih naših.

Danas su ratni bubnjevi rezervisano samo za muzičke koncerte i ratne filmove, gde svojim ritmovima podižu adrenalin publici. Nestali su sa ratnih poprišta, srećom.

Poslušajmo i pogledajmo ratne bubnjeve i poneki marš iz različitih zemalja sveta.

. . .

Cheyenne War Dance – Yane Heja Hee

httpv://www.youtube.com/watch?v=eS_2jOCtS9E&feature=related

.

China: Beijing Olympics drummers performance

.

Swedish army drum corps!

.

Japanese War Music – Samurai Battle March

.

Swiss Top Secret Drum Corps

.

The British Grenadiers march

.

Ratni Bubnjevi – sjajan spot

httpv://www.youtube.com/watch?v=Of25v8otMJQ&feature=related

.