CARSKA RUSIJA U KOLORU
Sergej Mihailovič Prokudin Gorski je prvi pronašao način snimanja fotografija u koloru. Tako su nastale prve fotografije u boji Carske Rusije
Postojao je, davno nekad (pre mnogo, mnogo godina) jedan uporni i strpljivi čovek Sergej Mihailovič Prokudin Gorski, koji je rešio da, u ime čitave svoje generacije, zauvek zabeleži život u carskoj Rusiji.
U to ime i u tom cilju, on je pronašao nov tehnički metod fotografisanja u koloru (sa inovativnim spajanjem ploča sa pojedinačnim bojama spektra) i, uz ličnu dozvolu, cara Nikolaja Drugog Romanova krenuo na svoj sudbonosni zadatak.

Ruski seljaci odmaraju u polju
Godinama je snimao beskrajna ruska prostranstva (s kraja na kraj carevine): najlepše pejzaže, ljude, brodove, luke, ulice, zvonike crkava, palate, ikone, tvrđave, reke, planine… tog vremena.
Cilj, dogovoren sa Imperatorom Nikolajem, je bio da se tim kolor slajdovima pojača patriotizam i ljubav prema Rusiji kod dece u školama (predviđene da, za tu priliku, budu praćene i odgovarajućim tekstovima i objašnjenjima).
Revolucija je prekinula sve ove dogovore i izbrisala mogućnost slobodnog lutanja ruskom zemljom.
Crveni oktobar je u krv i plamen pretvorio sve ono što je Sergej Prokudin-Gorski beležio.
On je, u stvari (a da to nije ni znao), dobio misiju da pobeleži i tako zauvek sačuva lik poretka Rusije koja će uskoro po snimanju biti nemilosrdno spržena, skoro do temelja srušena i brutalno raspeta na Krstu poniženja svega otadžbinskog i pravoslavnog.
Pogledajte zato, pažljivo, kao kada se molite ili okrećete brojanicu, svaku od ovih nostalgičnih ikona.

Brod za vadjenje šljunka
One su snimane u vreme kada je car još bio živ, kao i njegova (kasnije izmaskrirana) porodica, dok su plavetnilom ruskih reka sporo plovile bele lađe, a rajskim odrazom neba spokojno krstarili snežno-beli oblaci, gore visoko nad zvukom zvona koji je putovao u beskrajne dubine svemira…
Sada imate priliku da vidite CARSKU RUSIJU, onakvu kakva je zaista bila.
Kamera ruskog inžinjera-fotografa, romantičnog zanesenjaka je, kao u nekom uzbudljivom ritualu, snimala stranice vizuelnog testamenta jedne zemlje (koje više nema) i jednog naroda (koji je, takav, prestao da postoji).
Srećom po sve nas, mi imamo priliku da besplatno i bez ikakve muke i učestvovanja (osim nešto za to izdvojenog vremena) prelistamo šarene stranice ove dirljive poeme koja je jedino što nam je ostalo od najlepše i najveličanstvenije civilizacije u čitavoj istoriji čovečanstva.
Uživanje je sad naše.
I tuga.
I ushićenje.
I svi nad ovim slikama prosuti uzdasi.
Uđite pogledom i saosećanjem u Rusiju koja više ne postoji nigde sem na ovim staklenim pločama (koje je, ironijom sudbine, od potomaka izbegličke porodice Prokudin-Gorski otkupio najveći američki muzej, gde su ovi snimci po prvi put i prikazani).
Dragoslav Bokan
Izvor: FB profil autora
Kolor fotografije carske Rusije se mogu videti na linku ovde.

Sergej Mihailovič Prokudin Gorski na vodopadu Kivač

Stara ruskinja prede vunu

Splavar u staroj Rusiji

Seljanke u polju

Ruskinja na selu

Seoske ruske devojke

Ruska seoska porodica

Ruska deca

Rudnik u Rusiji

Rusko selo i reka Kamenka

Ruski monasi rade u njivi

Pravljenje brvnara

Crkveni muzej u Rostovu

Voštane figure u starim nošnjama – Tverski muzej

Mesto Teržok

Crkva blizu manastira Veliki Rostov
Neprocenjivo!