SARMA IZ DALMACIJE
Recept kako se pravi Dalmatinska sarma. Šta vam je sve potrebno za dalmatinsku sarmu i u čemu se razlikuje od klasične sarme
Reč sarma, proizlazi od turskog glagola ‘sarmak’ što znači umotati. Sad je jasno od kog smo je naučili i dobili naziv, a da li je izvoran turski ili su je i Turci od nekog dobili pa nama, samo, preneli, ne znam…
Sarma se, i ova, Dalmatinska sarma, priprema od mlevenog mesa, pirinča, crnog luka i različitih začina. Smeša se, zatim, zamota u listove, najčešće kupusa (svežeg ili kiselog), blitve, vinove loze, i sl. Umotano meso, kuva se, istiha, nekoliko sati s dodacima slanine i/ili suvog mesa. Na kraju se dodaje brašno poprženo na zejtinu.
Sarma je toliko slična turskoj ‘dolmi’ da se oba izraza koriste za sarmu, a kako bi ih se razlikovalo, najčešće se, samo, doda vrsta povrća i naziv, kao, na primer, lahana sarma (kupus) ili japrak sarma (listovi vinove loze; neprskani listovi). Narodi jugoistočne Evrope, uglavnom, za umatanje koriste kiseo kupus.
Kod nas se u sarmu dodaje dimljena slanina isečena na kockice, a kuva se u loncu sa sušenom svinjetinom, pršutom i/ili kobasicama, ljutim ili neljutim, po ukusu.
U Dalmaciji su poznati ‘harambašići’ u koje ne ide pirinač, meso je seckano a ne mleveno, a od začina se koriste limun, cimet, muškatno orašče (dodaje se, npr., slavskom žitu, mada nije obavezno) i klinčić (kod nas se kaže karanfilić; dodaje se kuvanom vinu).
Video-prilog
Dalmatinska sarma, trajanje: 4:26 minuta
Klikni, dole:
Priredio: V. V. M.
oOOo
Ma kakva sarma, to oni ne zovu sarma i nije to sarma, jer sam to jela iz kraja iz kojeg je moj suprug. To se zove „arambaše“ i to je nacionalno jelo ili specijalitet Dalmatinske Zagore, uvijek se radi kada prođe post. I rade to od mljevene junetine, nije ni slično sarmi, prezačinjeno je i tvrdo ko kamen, u usporedbi sa sarmom i nema uopće jušnog dijela tek malo umaka, vrlo malo tako da je vrlo suho. Bez riže.Osobno, ja to ne volim. I meni je uvreda da se to nazove sarmom kao što ni oni to ne zovu sarmom. Sarma je specifična za Slavoniju u nas i tu sam sam sarmu probala, vrlo je jaka, morala sam na toalet :) i bolio me trbuh. Oni jedu začinjeno i ljuto pa mi nije pasalo ali je po receptu sarma. Sarma u dijelovima Zagreba i okolnog prostora je ista kao sarma u Vojvodini, barem meni.
Sarma je sarma i točka :) a arambaše su nešto sasvim drugo, dapače, baš im odgovara taj naziv. :)
Dalmacija i Dalmatinska Zagora nije isto. :)