Namirnice koje goje i nezdrava hrana
Loše namirnice koje goje i nezdrava hrana
Preporuka nutricionista: Top 5 grupa loših i nezdravih namirnica koje vas goje i čine bolesnima
.
Po tvrdnjama nutricionista i dijetetičara postoje namirnice koje treba izbegavati ukoliko ne želite da patite od savremenih bolesti.
Svrstali su ih u 5 osnovnih grupa i one predstavljaju glavni razlog za epidemije gojaznosti, alergija, tumora i kardiovaskularnih bolesti. Takodje, zaslužne su za genetske promene u ćelijama, i stvaranje pojava kao što su celulit, artritis, giht, nadimanje, opadanje kose, kožne deformacije.
Ove grupe namirnica su odgovorne za epidemiju kardiovaskularnih bolesti, gojaznosti, alergija i kancera. Ove namirnice su odgovorne za vaš umor, loše raspoloženje, depresiju, histeriju, uvenuo izgled, nedostatak snage.
Želite li da vodite zdrav život, da budete vedri i krepki, da imate energije i da ne živite ovisni o lekovima, razmislite da li možete da ukinete ili makar smanjite sledeće grupe namirnica, koje ugrožavaju vaše zdravlje.
Posebno vodite računa o zdravoj ishrani za vašu decu. Slušajte preporuke nutricionista i ne koristite loše namirnice koje goje.
Preporuka nutricionista – šta je loša i nezdrava hrana koja goji
Loše namirnice koje treba izbegavati su kako kaže nutricionista:
1. Gazirana pića – kisele vode, Coca Cola, Pepsi, Fanta, Cocta, …
Sokovi su puni šećera, najmanje imaju 11% šećera u sebi, puni su konzervansa, veštačkih boja, veštačkih zasladjivača koji su kancerogeni, veštačkih aroma i pojačivača ukusa. Tipičan gazirani sok je skoro u potpunosti sintetički proizvod.
Gaziranost, odnosno dodavanje CO2 dovodi do nadimanja, oštećenja sluznice organa za varenje, skupljanja vode u telu, razvoja degenerativnog masnog tkiva i povećanje pritiska.
2. Snekovi – čips, štapići, krekeri, flipsi …
Prehrambeno bezvredni proizvodi jako začinjeni, preterano slani i masni, puni začina. Direktno vas debljaju, skupljaju vodu i masti u organizmu, dižu pritisak, i remete hormonski balans.
3. Slatkiši – čokolade, bombone, kolači …
Čista kombinacija masti i šećera u slučaju čokoladnih proizvoda i 100% šećer i skrob u slučaju bombona su najveći krivci za arteriosklerozu, kardiovaskularne bolesti, propadanje zubiju, kose i kostiju, i epidemiju gojaznosti.
Veći deo i ovih proizvoda ima pojačivače ukusa, veštačke stabilizatore, konzervanse, umetne arome i šećerno masnu kombinaciju koja vas neumitno čini debelim i tromim. Pre par godina je labaratorijski dokazana ovisnost ljudi o šećeru. Prehrambeni narkotik.
4. Mesne preradjevine – salame, viršle, paštete, kulen, kobasice, budjole, …
Ubitačna kombinacija masti i životinjskih proteina sa mnogo začina, soli i nitrata i ostalih konzervansa. Preterana upotreba dovodi do stalnnog skupljanja tečnosti u organizmu, kardiovaskularnih bolesti, gihta, arterioskleroza. Vrlo često u kombinaciji sa gaziranim pićima neumitno vodi visokom pritisku.
5. Masno pohovano meso i krompir iz friteze
Pohovane namirnice ubrzavaju debljanje i degenerativne promene krvnih sudova. U kombinaciji sa fritezom, i višekratnom upotrebom ulja, postaju vrlo kancerogene namirnice. Uz to, najopasnija su kombinacija čistog ulja i skroba ili proteina sa solju.
Iz iskustva dodali bi još 2 grupe namirnica za koje pouzdano znamo da su vrlo loše u prehrambenom i zdravstvenom smislu:
6. Industrijski sosovi
7. Kisela testa – kroasani, pogačice
@ Brana
Ovo za kikiriki mi je potresna informacija, s obzirom da ga dosta jedem dok sam na dijetalnom rezimu. I mislim da sam negde citao, kod nekih dijatalnih teorija o tome, ali se vise ne secam gde.
Sustinski, ta prica o specificnim svojstvima nekih namirnica vraca nas na prehrambene preporuke da se jede uvek kombinovano i balansirano, dok mono ishrana uvek dovodi do intezivizacije nekog stanja u organizmu.
Kod vegetarijanstva opet treba biti izbalansiran, jer zanimljiva cinjenica koju mnogi ne znaju je da su indijski jogiji mahom oboleli od secerne bolesti, bas zbog nacina ishrane bazirane samo na vocu i mleku. I to treba znati.
To bi mogla biti malo jaca debata oko vegetarijanstva i izblansiranosti. Izbalansiranost je u redu, recimo paradajz izaziva acidnost, kao i maline, kupine, jagode i sve sto je (umreneo) slano, pa ih i dalje treba jesti. Ali odnos bi trebao da bude 80% alkalna hrana i 20% acidna. To o izbalansiranosti je sistemski mit, jer vegetarijanstvo dopusta veliku fleksibilnost izmedju proteina i ugljenih hidrata.
Ali poenta je da postoji odredjeni „pocket“ i u medicini ( nacuno istrazivanje), i u alternativnim pristupima koji kaze da je umerena alkalnost organizma superiorno stanje koje u svakom slucaju pozitivno deluje na telo, manje stresa na probavni sistem, veci imunitet i bolji metabolizam. Znaci Zlatko, klonio bih se kikirikija, i presao na badem, ili suncokret i semenke budneve.
Uzgred, sto se tice secerne bolesti, ne znam za jogije, ali je dokazano da je ovde u Severnoj Americi (Americi i Kanadi) njihova dijeta ( sa slabom aktivnoscu ) sa mesom, sirom, fast food restoranima, jagmom za kalorijama a ne za hranljivim materijama, usecerenoj, usoljenoj hrani punoj prezervansa i kukuruznog sirupa veoma podesna za razvijanje dijabetesa i da se on i pojavljuje kod dece mnogo vise nego sto se pojavljivao pre 20,30, a kamoli 50 godina. Posto i Srbija ide tim putem trend moze biti zaista zabrinjavajuci. Postoje i analize koje porede Kineze u Hong Kongu, Kaliforniji i „mainland“ Kini danas ali i pre 20 godina da se vidi koliko je ta proteinizacija i acidizacija uticala i na njihovo zdravlje. Koliko ja znam nasi roditelji, bake i deke su meso i kravlje mleko jeli vrlo malo, to im je bio luksuz pa nije bilo dijabetesa niti osteoporoze i slicnih stvari pre 50 i 100 godina.
@ Brana
Hvala na objasnjenjima. Delimicno sam upoznat sa tom pricom oko baznog ili kiselog svojstva hrane. Iskreno, mislim da je to uglavnom tako. Imam jedino dileme oko selektivnog pristupa namirnicama koje se neguju u zapadnim naucnim krugovima iz vise razloga. A pokusacu svoje sumnje da iznesem.
Prvo, nas organizam je vrlo fleksibilan i adaptibilan na razlicite izvore hrane i prilagodjava im se. Naravno, ako je nesto ekstremno i traje dugo, imunitet ce nam kolapsirati.
Drugo, izdvojna namirnica ne znaci nista, osim ako se ne jede bas sama. Svojstvo kikirikija se moze izmeniti samo tim sto je uzet sa malo neke druge namirnice sa kojom u kombinaciji menja svoje ph svojstvo.
Trece, nas endokrini sistem je u stanju da enzimima i hormonima menja stanje svarene hrane, i samim tim regulise PH faktor i odrzava pozeljno imuno stanje. Slazem se, da kada se on optereti dugo junk hranom i taj endokrini sistem kolapsira u vidu dijabetesa ili nekih drugih bolesti.
Cetvrto, takav pristup naiymenicno velica i unizuje jednu te istu namirnicu. Primer: paradajz, kafa, vino, zeleni caj. Cas su odlicne namirnice za neke bolesti, a onda su stetne. Skoro je bio tekst koji tvrdi da je kafa odlicna za srce, i da je treba piti do 6 soljica dnevno, po istrazivanju nekog tima, sto je nevidjena glupost, zbog njenih svojstava kao diuretika i prirodnog anabolika, i jos ako toe dodamo njen ekstremni PH faktor, sve pada u vodu.
Inace, nadovezao bih se na tvoj zadnji komentar o kinezima. Citao sam studiju koja je pokazala da kinezi u Kini imaju mnogo manje kardiovaskularnih bolesti, tumora i gojaznosti nego njihov rodjaci koji odu u Ameriku. Zapravo, kinezi koji pocnu da se hrane na americki nacin pate od svih tih bolesti po istoj stopi kao i amerikanci, sto je bio dokaz o svojstvu hrane za stvaranje epidemije dijabetesa, tumora, kardio bolesti, alergija, autoimunih bolesti.
U nekom narednom periodu cu predstaviti tu studiju, koja je postavila pitanje americke medicinske paradigme ishrane bazirane na proteinima.
Sasvim tacno za tu studiju Zlatko. Onda smo verovatno citali istu. Ako mozete, dobro bi bilo da je opisete.
Davala je presek slucajeva dijabetesa, raka kod Kineza u Kaliforniji, Hong Kongu i mainland Kini. I tacno se mogla videti gradacija HK je negde izmedju po tim slucajevima. Medjutim hipoteza je napravljena da brz rast u mainland Kini i promenjen nacin ishrane, znaci vise mesa ( ovo znam jer sam imao jedan projekat) , dovesce do toga da vremenom i Kina postane mesto gde visok pritisak, rak, dijabetes nisu nista neobicno.
Potpuno ste u pravu, konvencionalna medicina tvrdi da nas organizam poseduje mehanizam za restauriranje Ph nivoa i dovodjenja na normalu. To jeste verovatno tacno, ali nacin na koji to radi je verovatno stresan za telo i zasto ga opterecivati. I tu ste u pravu da ako jedete kikiriki, ako biste uzeli nesto alkalno udar na organizam je manji….eto recimo pojesti jabuku i uzeti casu Prolom vode :-) (Ph od 8.8) Ali eto, ja bih ako se moze bez kikirikija (verujte ne tako davno sam ga i sam tamanio) jer je i sastav njegovih masti specifican…al da se ne rasplinjavam.
I kafa ( a i svi stimulanti, kao secer, koka kola, cokolada, itd) je veoma kiselinska, to je nesto cega sam se poslednjeg odrekao. Stimulant izaziva velike varijacije u nivou energije tako da ako „visoko uzletite“ onda „nisko padnete“. Bolje je pravilnom ishranom drzati nivo energijje da bude stabilan. Zanimljivo je da limunada (bez secera) ima alkalno dejstvo na organizam iako se radi o limunskoj kiselini, to je malo kontra-intuitivno ali je tako. Neki tvrde da se isto moze reci za drugo citrusno voce pomorandze, grape furit, limuntus…ali ih ja licno izbegavam jer su informacije oko njihove acidnosti oprecne.
Deo logike ovakvog razmisljanja mozete naci u knjizi „Thrive Diet“, Kanadskog takmicara u trijatlonu Brendan Brazier-a ali ne znam da li se to moze naci u Srbiji. Knjiga ne ide bas u detalje koje su namirnice kisele a koje bazne, ali opisuje logiku ishrane sa fokusom na hranljive materije, a ne na kalorije (kao u pop culture krugovima na zapadu a i u Srbiji) i fokusom na „net gain“ pri ishrani jer telo pri unosenju mesa, belog hleba, putera, keksa ponekad potrosi vise energije vareci tu hranu nego sto je unese …sam tim moze biti „negative net gain“.
@Brana
Negde sam ciao i tu studiju, ali se ne secam naziva.
Mislio sam na Kinesku studiju i Dr. Colin Campbell-a.
A problematika nutritivne i pre svega bioloske vrednosti hrane je posebna tema. Industrija i nutricionisti su nam nametnuli kult kalorija i brojanja istih, sve vise skrivajuci da industrijska hrana nema nikakvih bioloskih i nutritivnih vrednosi. Prazna hrana.
Pozvao bih te, ako imas volje, i ako smatras da je knjiga utemeljena, da napravis prikaz Thrive Diet knjige i da to objavimo na postu. Mi smo otvoreni za kvaltetne ideje i prikaze.
Mogu mada mi je srpski za tako malo akademski nacin pisanja dosta popustio u zadnjih skoro dve decenije koliko sam u Kanadi. Pa se ili unapred izvinjavam, ili ako neko moze da ga edituje bilo bi dobro. Brendan Brazier je nekoliko puta vec govorio pred odborima Americkog Kongresa i Senata o niskoj bioloskoj vrednosti hrane u Americi, i poraznim rezultatima ishrane zivotinjskim proizvodima i po zdravlje ljudi i po zivotnu sredinu. Trebace mi par dana pa cu se javiti.
Pregledace ga svakako neko, mada mi ne negujemo na blogu bas akademski nacin pisanja, da bi se plasio stila. Blog je ipak privatni dnevnik i zbirka ideja, tako da trpi svaki vid izrazavanja.
Kontak mail je adresa redakcije [email protected]
Bice nam zadovoljstvo.
ja naj vise volim grisine i cips
kikiriki stvara gorusicu ????? peceni kikiriki nece sigurno i 50grama a ne 200gr, brzinska hrana… pa kuvaj svakog dana dan ranije, sta si ti mislio, jedna banana, cedjena tunjevina… nego najlakse jesti kao svinja. palenta, i jogurt 2min.posla. ali 100gr a ne pola kile.