KAKO DO MAĐARSKOG DRŽAVLJANSTVA?
Veliki broj Srba je odlučio da koru hleba potraži u zemljama Evrozone. Uputstvo kako dobiti madjarsko državljanstvo
Mađarska od 1. januara 2011. primenjuje zakon koji omogućava potomcima stanovnika nekadašnje Austrougarske da konkurišu za sticanje dvojnog mađarskog državljanstva.
Veliki broj ljudi iz regiona, prvenstveno Srbije i Ukrajine, je privučen ovom mogućnošću, s obzirom da im sticanje ovog državljanstva pruža status stanovnika Evrozone i pravo za uzimanje pasoša EU za koji smatraju da im otvara sva vrata. Pritom, Srbi ga tretiraju kao adekvatnu zamenu domaćeg pasoša, jer se pribojavaju eventualnog nametanja viza našoj zemlji.
Kao državljaninu unije, ukazuje vam se prilika da se školujete ili zaposlite u nekoj od zemalja članica potpuno ravnopravno sa svim ostalim kandidatima za istovetne pozicije. Na raspolaganju vam je i bezvizni tranzit u SAD i Kanadu, uključujući i brojne druge beneficije… Preko vas državljanstvo mogu da dobiju i deca (stariji od 14 godina moraju da pristupe celokupnom postupku uključujući i učenje jezika).
Uobičajeni postupak stečaja dokumenata je lako shvatljiv, no ne i u potpunosti lak za sprovođenje, kako neki navode. Preduslova je nekoliko. Najpre, neophodno je da se dokaže srodstvo sa pretkom koji je živeo u Austrougarskoj, u Vojvodini do 1921. ili Bačkoj u periodu od 1941. do 1945. godine. Najjednostavniji način je preuzimanje umrlice od matičara. Važno: SVA PRILOŽENA DOKUMENTA MORAJU DA BUDU PREVEDENA NA MAĐARSKI JEZIK OD STRANE AKREDITOVANOG TUMAČA!
Sledeći korak jeste podnošenje zahteva u ambasadi ili konzulatu Mađarske, kao i u ovlašćenim mesnim centrima (širom Vojvodine). Nakon prinošenja zahteva, prijavljeni se pozivaju na intervju, koji se vodi na mađarskom. Nakon završenog dijaloga, ispitivač, u zavisnosti od pokazanog nivoa vladanja jezikom, donosi odluku o potencijalnom sticanju traženih papira, te vas, ukoliko oceni vaše poznavanje mađarskog kao adekvatno, poziva u roku od 2-3 meseca na svečanu dodelu. Imajte na umu da možete da podnesete molbu i u nekom od manjih mesnih centara u kojima se sprovodi, kako navode upućeni, intervju koji zahteva daleko skromnije poznavanje mađarskog. Po dobijanju državljanstva, sve što treba da učinite ne bi li otvorili sebi vrata sveta jeste da zatražite pasoš koji dobijate u roku od 6 meseci.
Mađarski je po oceni javnosti poprilično težak za učenje, razmatrajući činjenicu da je nesrodan svim jezicima koje srećemo na bazama svakodnevice (slovenskim, germanskim, romanskim). Pripada porodici ugro-finskih i koristi latinično pismo. Ipak, kao i svaki drugi jezik, moguće je da se nauči uz adekvatne doze uloženog truda. Moglo bi da se kaže kako Srbi imaju i veću predispoziciju da nauče ovaj jezik pošto se naša republika graniči sa državom u kojoj je službeni, pri čemu veliki broj Mađara živi kod nas. Organizuju se i brojni kursevi koji za cilj imaju pripremu za intervju, a samim tim neguju i posebne metode pristupa učenju jezika. Većina priprema ove vrste traje oko 3 meseca. Postarajte se da ukoliko birate, odaberete pravi tečaj!
Pažnja: Ispostavilo se da je veliki broj navodnih pripremnih kurseva prevara ili svojevrsna pljačka! Birajte pažljivo!
Autor: Miodrag Milutinović
Sada je situacija malo promenjena, trazi se tecno pricanje madjarskog kao i citanje i pisanje. Ljude uglavnom pozivaju na 3-4 intervjua i zovu ih telefonom, naravno konverzacija je striktno na madjarskom. Sto znaci sada papire mogu dobiti samo madjari ili neko ko se jako dobro posvetio ucenju jezika. Sve u svemu ko god bude pokusavao zelim mu srecu,jer ce da mu treba
`Ovaj gore komentar je netacan i izneo ga je neko ko nije bio na razgovoru. U Beogradu razgovor je tekao normalno sa osnovnim licnim pitanjima, pisanje i citanje se ne proverava. Naravno da je potrebno uloziti vreme da se nauciti jezik, ono osnovno da mozete da prepoznate pitanje i odgovorite na njega.
Zanima me konkretno moja baka po majci je rođena u Lici,to je opština Gračac,međutim ne mogu sa dođem do njenog rodnog lista,jer su knjige izgorele što u drugom svetskom ratu što u poslednjem ratu.Da li neko ima iskustva sa ponovnim upisom u metične knjige rođenih?
Ja sam ucio madjarski u Beogradu, prvo sam isao u jednu skolu u resavskoj, i probao preko njih. NIsam uspeo pa sam isao u svm do skoro, i kad sam saznao iz poverljivih izvora da konzularnog dana vise nece biti (iako pricaju da hoce), nastavio sam sam da ucim. Bolje je nauciti lepo jezik i aplicirati sam sa dobrim znanjem. Ucite sto vise, trebace vam dosta znanja!