NEMA ZABUNE
Ako kupujete med u nekoj od prodavnica u Srbiji, kako upozoravaju upućeni, šansa da kupite prirodni pravi med koji dolazi iz pčelinjaka najviše je 33 odsto, što znači da je tek svaki treći med onaj pravi. Kako ih razlikovati?
Donosimo vam deset najjednostavnijih i najpreciznijih trikova koje možete primeniti tokom kupovine ili konzumacije kako biste otkrili koji je pravi med.
1. Čitanje sastava na poleđini tegle meda, prvi je korak koji pomaže u izboru kvalitetnog čistog meda koji u sebi ne sadrži aditive (dodatke). Proizvođači, naime, moraju naznačiti sastav meda i njegov postotak u količini.
2. Prirodan med nije ljepljiv, testiranje je moguće ukoliko malo meda protrljate između prstiju, pravi med trebalo bi da se upije u kožu. Ukoliko masa trljanjem postaje ljepljiva, znači da takav med sadrži šećer ili veštačke zaslađivače.
3. Par kašika meda stavite u posudu i zatim ga zagrejte na visokoj temperaturi u mikrotalasnoj pećnici. Pravi med će se karamelizovati, a lažan med će postati penast i prepun mehurića.
4. Par kapi meda na papirnom ubrusu takođe otkriva čistoću sastava. Naime, ukoliko med posle nekog vremena ne probija hartiju, znači da je čist. U protivnom, onaj koji sadrži vodu u svom sastavu, probiće hartiju posle samo par sekundi.
5. Trik kojim se pčele služe u odbrani od nepoželjnih gostiju u svojoj košnici, kao što su mravi, siguran je test na ispravnost meda. Tako, jednostavno malo meda treba staviti u blizini mrava, ukoliko je prirodan mravi će ga zaobići.
Inspektori, ne samo veterinarski, već i tržišni, morali bi daleko aktivnije da rade kako bi se zaštitili neupućeni potrošači. Proizvod, koji se nudi kao med, treba napomenuti, neispravan je po nekom od tri osnova. Često je pogrešno deklarisan da se izbegnu zakonske regulative, zatim, može da bude proizveden „bez učešća“ pčela od raznih vrsta šećera, ili je u med dodat šećer.
6. Voda pomešana sa čistim medom, najlakši je pokazatelj sastava meda. Naime, čist med će se u vodi zgrudvati i pasti na dno čaše, dok će lažan med početi da se otapa.
7. Bockanje u ustima i osećaj spaljenog jezika uzrokuje čist prirodan med, dok lažan med nema takav učinak na nepce.
8. Med namažite na parče hleba: ispod čistog meda, hleb će postati tvrd, dok će lažni navlažiti površinu, naravno, zbog količine vode u svom sastavu.
9. Pomešajte malo meda sa žumancetom. Ako je med čist, kad umutite žumance, izgledaće kao da je kuvano.
10. Čist med se vremenom kristalizuje. Lažan med i posle podužeg stajanja zadržava tekući sastav kao da je sirup.
U otkrivanju pravog i lažnog meda može vam pomoći i ovaj video.
Izvor: Zadovoljna.hr/Youtube.com
Priredio: Velibor Mihić