KISELOST ZNAČI BOLEST
Ako se namirnicama gleda pH vrednost, onda postoje dve vrste: kisele i bazne namirnice. Hranu koja alkalizuje naš organizam treba jesti svakodnevno, jer se time sprečava pojava brojnih hroničnih i teških bolesti. Sledećih 6 namirnica alkalnije su od drugih alkalnih, pa proverite da li ih i koliko često konzumirate!
Održavati telo u baznom stanju znači da su šanse oboljevanja od raznih hroničnih bolesti svedene na minimum. Ako želimo to da ostvarimo, moramo znati koja vrsta hrane može da nam bude od pomoći.
Hrana koju jedemo ima direktan uticaj na nivo pH vrednosti u našem telu. Neke namirnice su alkalnije od drugih i one pomažu da se telo održava u baznom stanju, tako što pospešuju energiju, pomažu u varenju, sprečavaju bolesti, a pružaju nam i lepšu kožu.
Održavanje tela u baznom (alkalnom) stanju od suštinskog je značaja i za sprečavanje prehlada, smanjivanje rizika od raka i održavanje pravilne telesne težine.
Voditi izbalansiranu ishranu znači da na dnevnom nivou treba jesti alkalne namirnice (60-80%) i kisele namirnice (20-40%). Narednih 6 superalkalnih namirnica preporučljivo je jesti svakodnevno, kako bismo pospešili sopstveno zdravlje i preventivno izbegli mnoge bolesti.
Limun
Paradoks je da limun ima kiseo ukus, a da je jedna od najalkalnijih namirnica. Limun pomaže da se uspostavi ravnoteža pH organizma, a takođe pruža i mnoge druge zdravstvene prednosti, kao što su:
- Borba protiv prehlade i gripa zbog visoke količine vitamina C
- Čaša vode s limunom je odličan detoksikator jetre
- Sok od limuna pomaže izbacivanju kamenja iz žuči i bubrega
- Limun uništava crevne parazite
- Sprečava mnoge bolesti zahvaljujući svojim snažnim antibakterijskim svojstvima
- Ima snažna antikancerogena dejstva
Kokosovo ulje
Kokos je još jedna od baznih namirnica od koje telo može da ima velike koristi. Kokosovo ulje je jedino jestivo ulje koje nije kiselo, već bazno. Ono sadrži masne kiseline koje imaju velika lekovita svojstva i zdrave zasićene masti, čime se reguliše nivo holesterola u krvi i smanjuje rizik od srčanih oboljenja.
Ananas
Kao alkalno i ukusno tropsko voće, ananas je prepun vitamina i minerala neophodnih za održavanje vitalnosti i dobrog zdravlja. On se često koristi i kao prirodni lek za lečenje kašlja, prehlade, zubobolje, artritisa i digestivnih tegoba.
Šargarepa
Šargarepa je odličan izvor vitamina A i pruža mnoge impresivne zdravstvene prednosti, kao što su antikanceregeno dejstvo, borac je protiv starenja i sprečava srčani napad. Uveliko je poznato da je šargarepa dobra za vid, jer uz beta karoten koji u sebi sadrži, čak 40 odsto smanjuje rizik od degenerativnih promena na očima.
Cvekla
Cvekla je alkalna namirnica, koja pomaže i fizičkom i mentalnom zdravlju čoveka na mnogo načina – od čišćenja organizma i pokretanja energije, pa do tretiranja depresije.
Cimet
Kao dobar izvor kalcijuma, gvožđa, mangana i vlakana, cimet se već dugo koristi u kuvanju, ali i kao široko primenjivani prirodni lek za lečenje brojnih zdravstvenih problema. On pomaže snižavanju holesterola, reguliše šećer u krvi, leči gljivične infekcije, sprečava rak, oslobađa od artritičnog bola i jača funkcije mozga.
Ovih šest baznih namirnica preporučljivo je konzumirati svakodnevno, jer su u samom vrhu kada je alkalnost u pitanju. Sada slede neke od ostalih alkalnih namirnica (voće, povrće, žitarice i začini) koje takođe treba da nađu mesto u svakodnevnoj ishrani.
Voće
- Jabuka
- Avokado
- Kajsija
- Banana
- Smokve
- Grožđe
- Limeta
- Mandarina
- Lubenica
Povrće i žitarice
- Boranija
- Karfiol
- Paškanat
- Crni luk
- Beli luk
- Paradajz
- Grašak
- Celer
- Maslačak
- Krastavac
- Brokoli
- Pečurke
- Kupus
- Plavi patlidžan
- Spanać
- Raštan
- Pšenica
- Heljda
- Ječam
- Klice
Začini
- Đumbir
- Senf
- Kari
- Aleva paprika
Aloe vera je još jedna alkalna biljka koja normalizuje sve funkcije u organizmu.
Mogu li dijabeticari jesti isto ovo sve voce i povrce. Unaped zahvalna