DISBALANS HORMONA
Isto kao i kod žena, hormonska neravnoteža kod muškaraca ima svoje spoljne manifestacije uzrokovane zbrkom u radu produkata žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Upoznajmo simptome i uzroke promene hormonalnog statusa muškarca!
Telo je veoma funkcionalan kompleks, pa je saglasno tome moguće da neke stvari ponekad krenu onako kako ne bi trebalo. Mnogim procesima u organizmu potrebni su hormoni da bi bili regulisani.
Da bi jedan ljudski organizam funkcionisao na najvišem mogućem nivou, hormoni treba da se luče povećanim ili smanjenim tempom, na jedan odgovarajući način onako kako je predviđeno. Bilo kakva hormonska neravnoteža može da ima dalekosežne posledice.
Dok se brojni tekstovi tiču tumačenja hormonalnog disbalansa u različitim fazama života žene, gotovo da nema informacija o hormonskoj neravnoteži kod muškaraca, koja se jednako dešava kao i kod pripadnica drugog pola.
Simptomi hormonske neravnoteže kod muškarca
Veoma veliki broj simptoma koji se manifestuju kod muškaraca mogu biti isključivo posledica određenog hormonalnog disbalansa. U te simptome spadaju:
- Razvoj dojki kod muškaraca (ginekomastija)
- Povećava se telesna masnoća, naročito oko bedara ili struka
- Gubitak mišićne mase
- Slabost mišića i bol u telu
- Razdražljivost i nervoza
- Promene raspoloženja
- Seksualna disfunkcija, gubitak libida i erekcije
- Depresija
- Anksiozni poremećaji
- Nesanica
- Bezrazložno znojenje (posebno tokom noći)
- Neuobičajeni rad creva i opstipacija
- Promena uobičajenog izbacivanja mokraće (povećana ili smanjena potreba za mokrenjem)
- Smanjen nivo energije i konstantan umor
- Osećanje lupanja srca, kao da će svakog časa iskočiti iz grudi
- Promena u kvalitetu kože, kao što su akne ili istanjenost
- Pojačana maljavost po licu i telu
Šta uzrokuje hormonsku neravnotežu kod muškarca?
Mnogi od ovih navedenih simptoma mogu se pripisati neravnoteži dva važna polna hormona – testosterona i estrogena.
Kada je nivo testosterona niži, a nivo estrogena viši od normalnog, jedan ili više sledećih razloga mogu se smatrati “krivcima”:
– Umor uzrokuje povećanje nivoa kortizola (hormona stresa) iznad granice normalnog.
– Prekomeran unos ugljenih hidrata može da ometa nivoe insulina, a posledično da utiče i na nivoe estrogena i testosterona.
– Muškarci sa viškom oko stomaka imaju viši nivo estrogena nego što je potrebno muškom telu.
– Meso koje se koristi u ishrani ljudi je obično tretirano sintetičkim hormonima, koji se koriste kako bi životinja brže napredovala, dok ovi hormoni utiču na disbalans hormonskog statusa kod ljudi.
– Previše alkohola može da smanji nivo testosterona.
– Neke vrste plastičnih materijala sadrže hemijsku supstancu poznatu kao ksenoestrogen, koji može da izazove hormonski disbalans. Ksenoestrogeni imitiraju ponašanje estrogena u organizmu, a oni se takođe mogu naći i u pesticidima, pijaćoj vodi…
– Preterana izdržljivost pri vežbanju izaziva pad testosterona, dok istovremeno povećava nivo estrogena.
– Kao što postoji slučaj menopauze kod žena, tako muškarci doživljavaju andropauzu. Ovo je posledica starenja, pa nivo testosterona opada tokom vremena dok nivo estrogena postaje dominantan u telu.
Mislim da imam neku vrstu hormonskog disbalansa,samo pri predigri,ne seksualnom odnosu mogu dobiti nevoljnu ejakulaciju cak i bez erekcije,da li mozda neko zna o cemy se tu radi? Cak ni ne osecam nervozu strah pa cak ni uzbudjenje,to skroz potisnem i razmisljam o necemu drugom a opet dolazi do ejakulacije kako zasto i kako se toga resiti