Velibor Mihić de Majo
Nesvakidašnji talenat među nama
Teodor fon Burg: Najbolji mladi matematičar svih vremena!
.
– Talenat kakav ima moj sin, mora da se neguje od mladih dana. On je, to, činio, s čini i danas. On radi, napornmo, svaki dan! Eto u čerm je „čudo“ njegovog uspeha: rad, vežba, svaki dan!
A drugi pišu… svi… hvale ga jer je najbolji mladi matematičar svih vremena!…
Npr.:
„Osvajanjem četvrte zlatne medalje, uz jednu bronzu i jedno srebro, s ukupno šest odličja, Fon Burg je postao najbolji takmičar svih vremena. U 53 godine dugoj istoriji postoje, još, samo, tri osobe kojima je ovo pošlo za rukom!“..
Ili:
„Maturant Matematičke gimnazije, u Beogradu, Teodor fon Burg, osvojio je četvrtu zlatnu medalju na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi koja se od 4. jula održava u Argentini i tim postao najbolji takmičar svih vremena!“ Ovo je objavljeno na internom sajtu Matematičke gimnazije.
I dalje:
„Do sad su na međunarodnim matematičkih olimpijadama 11 matematičara osvojili Fieldsove medalje i još oko 20 matematičara, osvojilo je najprestižnija naučna priznanja iz matematike i računarstva…“
Ili:
„Teodor fon Burg, jedini je osvojio šest medalja, od kojih četiri zlatne. Fon Burg od sedmog razreda osnovne škole, kao učenik oglednog odeljenja, pohađa Matematičku gimnaziju. Posle završene osnovne, nastavlja školovanje u Matematičkoj gimnaziji gde je ove godine i maturirao, a na studije odlazi u Oksford.“
Ili:
„Još kao osnovac, takmičio se sa srednjoškolcima i osvajao medalje: 2007. u Vijetnamu je osvojio bronzanu medalju, 2008. u Španiji srebrnu, a 2009. u Nemačkoj, 2010. u Kazahstanu, 2011. u Holandiji i ove godine u Argentini osvaja zlatne olimpijske medalje.“
Ili:
„Direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović, rekao je da je Teodor Fon Burg prvi najuspešniji matematičar od kad postoje matematička takmičenja.
Mi smo kao gimnazija ponosni što je bio naš učenik. Naš doprinos postoji, sigurno, ali je zanemarljiv u odnosu na njegov talenat i rad. Još kad je bio sasvim mali i tad se video njegov izuzetan talenat, ali nije, samo, to u pitanju već jedan ogroman sistematski rad. Za njega nije teško svakodnevno četiri-pet sati posle škole da radi matematatiku, jer on to voli, uživa u tom i to je dalo rezultat“, kazao je direktor Ognjanović.“
Ili:
„Direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović, rekao je, danas, da je Teodor fon Burg ostvario najveći uspeh u istoriji matematičkih olimpijada.
– Mi smo i do sad imali značajan broj – više od 400 medalja s raznih takmičenja – ali ovaj uspeh je nešto što je nestvarno – rekao je Ognjanović za Radio Beograd – prenela je Beta.“
Ili:
„On je kazao da su đaci iz Srbije, odnosno Matematičke gimnazije, izuzetno uspešni na naučnim olimpijadama, ali da je Teodorov uspeh nešto što je van svih klasa i da ga je teško s bilo čim porediti.
– On je šest godina bio u Matematičkoj gimnaziji i njegov put dalje vodi u svet, a odlučio je da ode na Univerzitet u Oksfordu – rekao je Ognjanović i kazao da se nada da „veze koje Teodor ima sa Srbijom neće biti pokidane“…
Ili:
„Ima, bar, pet puta više nagrada nego godina, a matematiku zna mnogo više nego njegovi vršnjaci i ogromna većina daleko starijih zajedno.
Ili:
„Lista onih koji su osvojili šest medelja i četiri zlata sadrži samo jedno ime – Teodor fon Burg.“
Ili:
„Kao osnovac, kao učenik petog razreda Osnovne škole Jelena Ćetković, iz Beograda i kao većina njegovih vršnjaka obožava igrice na kompjuteru i lego kocke. Ono što ga od vršnjaka razlikuje je nesvakidašnje znanje matematike. O kakvom se talentu radi najbolje govore reči predsednika Društva matematičara Srbije, profesora Rada Doroslovačkog:
„Teodor je genije kakvog nismo imali za poslednjih 50 godina, a, možda, i više“. Na republičkom takmičenju u Vrnjačkoj Banji, iako „petak“ – svojevremene kad je pohađao peti razred osnovne škole – Teodor je osvojio prvo mesto u kategoriji osmih razreda, u kojoj se takmičilo 111 najboljih matematičara iz Srbije. Ovo nije prvi put da se Teodor takmiči sa starijim uzrastom. On je pre republičkog, na okružnom takmičenju u Beogradu za učenike osmog razreda svih osnovnih škola s područja grada, jedini osvojio svih 100 poena. Do ove školske godine – pisalo je tad – mali Fon Burg, čiji je otac Švajcarac, takmičio se s dve generacije starijom decom i redovno osvajao prva mesta. Kao učenik trećeg razreda – pisalo je tad – bio je prvi na okružnom za pete razrede, dok je prošle godine, kao učenik četvrtog razreda, bio prvi i na republičkom i na saveznom takmičenju iz matematike za šeste razrede…“
Ili:
„Da, tako je bilo…“
„Teodorova majka Magda kaže da je prvi put primetila da njeno dete ima veliki talenat kad joj je mali Teo s četiri godine rekao da je primetio da se sabiranjem dva neparna broja uvek dobija paran, a da se sabiranjem jednog parnog i jednog neparnog uvek dobija neparan broj.“
Eto, dete od četiri godine!
Setite se Mocarta!
Da, tako je bilo, nekad, a sad: najbolji na svetu!…
Teodor fon Burg! Ime koje se pamti!…
„Teodor tečno govori engleski, francuski i nemački. U slobodno vreme najviše voli da vozi bicikl, pravi robote od lego kockica u koje sam ugrađuje mehanizme za pokretanje i da igra kompjuterske igrice. Voli sport. Trenira odbojku, a ranije je trenirao plivanje i tenis….“
Bravo, Teodore, pozdrav!… I, ne zaboravi nas! Seti se Tesle!
oOo