IZAZIVA TEGOBE
Poznato je da je zeleno povrće blagodet za naš organizam, a spanać je ultimativni kralj tog povrća.
Voda je glavni sastojak spanaća. Količina lipida i ugljenih hidrata u spanaću je mala, ali je zato spanać jedno od povrća sa najvećim sadržajem proteina. Mnoge minerale možemo pronaću u spanaću – kalcijum, gvožđe, kalijum, magnezijum, mangan i fosfor.
Od vitamina, spanać sadrži vitamine A, C, E, K, vitamine B kompleksa (B6, B2, B1) i folnu kiselinu (vitamin B9). Takođe, spanać sadrži i omega 3 masne kiseline.
Vitamin A podstiče imunitet, pa se organizam lakše bori protiv infekcija i upala. Spanać je koristan i zbog mineralnog sastava: kalijum, magnezijum, bakar, cink i mangan pomažu telu da se oslobodi viška tečnosti.
Time se koriguje visok pritisak i čuva zdravlje srca. Obilje gvožđa čini ga saveznikom svih koji pate od anemije – 100 gr spanaća zadovoljava četvrtinu dnevnih potreba.
Spanać nikako ne smete da podgrevate
Ovo zeleno povrće je na listi „superhrane“ zbog značajnih antioksidanata kao što su lutein, zeaksantin i beta karoten. Zahvaljujući njemu, organizam se lakše brani od toksina, bakterija i virusa. Međutim, nije za sve dobro da svakodnevno jedu spanać.
Budući da ima dosta oksalne kiseline, može se poremetiti sposobnost tela da apsorbuje minerale. Otud spanać može, paradoksalno, čak i da dovede do deficita ovih materija.
Prema podacima Američke agencije za lekove, on je posebno rizičan za pacijente koji piju lekove za razređivanje krvi, zbog visokog nivoa vitamina K koji može da poništi dejstvo ovih tableta.
Takođe, može da dovede i do tegoba u varenju – dijareje, gasova i nadutosti. Zbog činjenice da je moguće međudejstvo sastojaka spanaća sa nekim medikamentima, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom u vezi sa upotrebom ovog povrća u ishrani.
Izvor: Krstarica