OPREZNO U SVEMIR

Utvrđeno je kako bestežinsko stanje deluje na pojedinca i koji je najbolji način da se spreče određene negativne posledice.

Bestežinsko stanje, kojem su izloženi kosmonauti tokom svemirskog putovanja, predstavlja ozbiljan napor za kardiovaskularni sistem, posebno za starije kosmonaute sa slabijim srcem, koji iz turističkih pobuda lete orbitom naše planete, pokazuje istraživanje Australijskog nacionalnog univerziteta.

bestežinsko stanje

Kako prenosi žurnal Granice fiziologije, zbog odsustva gravitacije značajno se povećava pritisak u levoj arteriji što može da dovede do akumuliranja fluida u plućima i poteškoća u disanju.

Za razliku od profesionalnih kosmonauta svemirski turisti su u proseku znatno stariji i ne prolaze kroz rigoroznu zdravstvenu kontrolu, tako da je moguće da među njima bude i osoba sa poznatim, ali i neotkrivenim srčanim problemima, kaže jedan od autora studije dr Leks Van Lun i dodaje da od takvih bolesti pati globalno više od 100 miliona ljudi.

U uslovima bestežinskog stanja dolazi do mnogobrojnih promena u ljudskom organizmu, a jedna od najčešćih je i redistribucija telesnih fluida što uzrokuje dobro poznat sindrom „oteklog lica i ptičjih nogu“. Noge kosmonauta postaju tanke zbog smanjenog krvnog pritiska u donjim ekstremitetima i povećanog venoznog pritiska u gornjem delu tela što dovodi i do oticanja lica.

Taj kardiovaskularni sindrom nije opasan za zdrave osobe ali kod ljudi sa srčanim problemima može izazvati ozbiljne komplikacije, tvrdi Van Lun. Dobijeni podaci navode na zaključak da su potrebna dodatna istraživanja dejstva bestežinskog stanja na srčane bolesnike.

Kardiovaskularne tegobe podeljene su u dva osnovna tipa, pa je moguće da su rešenja problema kao i rizici različiti za osobe sa oslabljenim srcem koje ne pumpa dovoljno krvi i za one obolele od problema umanjenog kapaciteta srčane komore, kaže taj naučnik.

Istraživanje preporučuje i kreiranje digitalnog blizanca za svakog budućeg svemirskog turistu. Takva virtuelna kopija posedovala bi duplikat ili vernu kopiju fiziološkog stanja kosmonauta, pa bi se onda lako i bez opasnosti moglo utvrditi kako bestežinsko stanje deluje na pojedinca i koji je najbolji način da se spreče negativne posledice.

Trenutno, potencijalni putnici mogu da koriste usluge odlaska u svemir kompanije Blu Oridžin koja omogućava putovanja u orbitu svojim svemirskim brodom Nju Šepard (New Shepard), sličan servis nudi i SpejsX (SpaceX) koji je nedavno uspešno lansirao letilicu sa ljudskom posadom na put oko naše planete.

Svemirski turizam je prošle godine globalno generisao prihode od oko milijardu dolara. Popularnost ove vrste putovanja je u velikom porastu i stručnjaci smatraju da će ta industrija do 2030. godine ostvariti više od 12 milijardi dolara prihoda.

Izvor: FoNet