TRENUTAK ZA VEČNOST

Sećanje na 2. jul kada je bivša država u Atini postala prvak Evrope u košarci pobedom nad Litvanijom rezultatom 96-90.

Na današnji dan 1995. godine, košarkaška reprezentacija Jugoslavije postala je prvak Evrope, pobedivši Litvaniju u finalu takmičenja. Ova zlatna medalja iz Grčke ima poseban značaj u istoriji naše košarke.

prvak evrope

Zbog međunarodnih sankcija, naš tim nije učestvovao na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine, niti na prethodnim evropskim i svetskim prvenstvima. Međutim, sve se promenilo u Atini 1995. godine.

Čuveni tim

Šampionski tim Jugoslavije činili su: Dejan Bodiroga, Predrag Danilović, Saša Obradović, pokojni Zoran Sretenović, Žarko Paspalj, Miroslav Berić, Aleksandar Đorđević, Željko Rebrača, Vlade Divac, Zoran Savić, Dejan Tomašević i Dejan Koturović. Selektor je bio pokojni Dušan Ivković, a njegov prvi asistent Željko Obradović.

Jugoslavija je prvo morala da se kvalifikuje na dodatnom turniru u Sofiji u maju, gde su se borili sa pet ekipa za dva mesta (Jugoslavija i Turska su se kvalifikovale). FIBA je uz saglasnost grčke federacije povećala broj učesnika šampionata sa 12 na 14, pa su postojale dve grupe sa po sedam timova.

Jugoslavija je redom pobeđivala Grčku (posle produžetaka), Litvaniju, Italiju, Švedsku, Izrael i Nemačku, a zatim je ušla u nokaut fazu. U četvrtfinalu je savladana Francuska, u polufinalu domaćin Grčka, a u borbi za zlato ponovo Litvanija.

Nezaboravni momenti finala

Finale u Atini obeležili su nezaboravni momenti, kao što je zakucavanje Predraga Danilovića preko Arvidasa Sabonisa i deset trojki Aleksandra Đorđevića iz 12 pokušaja. „Sale Nacionale“ je tada postigao čak 41 poen, nadmašivši Šarunasa Marčuljonisa koji je ubacio 32.

Litvanci su u jednom trenutku hteli da napuste teren nezadovoljni suđenjem, ali su ih Đorđević i Vlade Divac ubedili da se vrate. Meč je završen rezultatom 96:90. Nakon utakmice, reprezentacija Hrvatske nije sačekala proglašenje najbolje ekipe, uzeli su svoje bronzane medalje i napustili podijum.

Ova pobeda označila je prekretnicu. Osvojena je medalja posle višegodišnjih sankcija, a po povratku u domovinu organizovan je svečani doček u Beogradu. Procjenjuje se da je tada ispod balkona Skupštine bilo oko 100.000 ljudi, a od tada je to postalo mesto proslavljanja najvećih sportskih uspeha. Pevale su se pesme poput „Sad si uz’o trofej, Paspalje“ i „Igra rokenrol cela Jugoslavija…“.

Izvor: BIZLife