BIOLOŠKI SAT PRESUDAN
Kako starite, sve teže ćete se oporaviti od svega, kažu naučnici, jer naš imuni sistem postepeno slabi.
Kako prirodno teče proces starosti organizma, sve teže podnosimo zabave sa puno alkohola, što se može objasniti biologijom, ali i jednostavnim činjenicama – ne možemo da ležimo po ceo dan i da se oporavljamo kao nekada.
Da li volite da se zabavljate, ali vam je sa godinama sve teže da se oporavite od konzumiranja alkohola na žurkama sledećeg dana?
Nije ni čudo što su se mnoge generacije pre vas susrele sa ovim, a neke svedoče da su došle do toga da im je potrebno nekoliko dana da se oporave od mamurluka, koji je nekada trajao samo nekoliko sati. Razlog je jednostavan: biologija starosti i procesa starenja.
Naime, kako starimo, nivoi jetrenih enzima alkohol-dehidrogenaze i aldehid dehidrogenaze, koji su potrebni za razgradnju alkohola i njegovih ostataka, opadaju. Kao rezultat toga, acetaldehid, jedan od ostataka alkohola zbog kojeg se osećate grozno, duže ostaje u vašem telu, otkriva portal The Cut.
Kako starite, sve teže ćete se oporaviti od svega, kažu naučnici, jer naš imuni sistem postepeno slabi. Vaše telo još uvek zna kako da se izleči i zaštiti, ali ne tako brzo kao kada ste bili mladi.
Osim toga, mnoge ozbiljnije obaveze dolaze sa godinama, pa više ne možete da spavate do jutra ili da ležite po ceo dan i da se oporavite kao dok ste studirali. Zbog toga je mnogo teže podneti mamurluk u ozbiljnim godinama nego u mladosti.
Takođe, tokom starosti akumuliramo sve više telesne masti. Masnoća ne upija alkohol i oni koji ga imaju više teže podnose posledice pijenja. Žene po pravilu imaju više masti od muškaraca, i to je jedan od razloga zašto ne mogu da piju koliko piju, što se brže opijaju i teže se oporavljaju od pijane noći.
Ukoliko bolujete od hronične bolesti, moguće je i da lekovi koje uzimate kao redovnu terapiju utiču na razgradnju alkohola i ometaju ga, pa postoji mogućnost da se duže zadrži u organizmu.
Izvor: 24sata.hr