RADIJACIJA I KOMUNIKACIJA
Istraživači su pratili promene koje nastaju na unutrašnjosti obraza i oštećenja koje podnose ćelije tog tkiva usled korišćenja mobilnih telefona.
Nedavno recenzirana studija otkrila je da izlaganje zračenju 3G mobilnog telefona može izazvati oštećenje i smrt ćelija u tkivu obraza (bukalne ćelije), što potencijalno dovodi do raka.
Ova studija predstavlja prvo kontrolisano ispitivanje ljudske intervencije za istraživanje štetnih efekata zračenja mobilnih telefona na ljudske ćelije. Istraživači su otkrili jake dokaze o akutnoj toksičnosti, koja može dovesti do oštećenja ćelija ili smrti kroz procese, kao što je apoptoza (programirana ćelijska smrt) ili nekroza (povreda ćelije koja dovodi do smrti). Takođe su primetili poremećaje u ćelijskom ciklusu.
Međutim, studija nije pronašla nikakve znake hromozomskog oštećenja, kao što je formiranje mikronukleusa u ćelijama obraza izloženim radiofrekventnom (RF) zračenju koje koriste 3G telefoni.
Dijagnostički radiolog dr Rob Braun je naglasio značaj oštećenja ćelija uočenih u studiji. On je istakao da su prethodna istraživanja o biološkim efektima elektromagnetnih polja i RF zračenja sprovedena na životinje, ćelijske kulture i biljke, što je industriji i kreatorima politike olakšalo odbacivanje nalaza.
Epidemiolog i stručnjak za elektromagnetno zračenje dr Devra Dejvis dodala je da se ova studija zasniva na prethodnim istraživanjima koja pokazuju opasnosti radiofrekventnog zračenja i daje dodatne razloge zašto bi ljudi trebalo da izbegavaju da koriste telefone blizu tela ili glave.
Sažetak studije
Istraživači sa Medicinskog univerziteta u Beču regrutovali su 42 učesnika putem javnih oglasa, a 41 je završio studiju. Grupa, koja ima prosečnu starost od 29 godina, uključivala je 21 muškarca i 20 žena, uglavnom desnorukih i različitog obrazovanja. Svi učesnici su bili zdravi i održavali su mešovitu ishranu sa minimalnom konzumacijom alkohola.
Učesnici su bili izloženi niskim i visokim dozama UMTS (Universal Mobile Telecommunications Service) signala preko slušalica na jednoj strani glave dva sata dnevno tokom više od pet dana. Bukalne ćelije (tkivo obraza) su sakupljene sa oba obraza pre izlaganja i tri nedelje nakon toga da bi se procenilo oštećenje ćelija, uključujući hromozomske anomalije i znake ćelijske smrti.
Studija je otkrila da je izloženost većim dozama povećala broj oštećenih ćelija, posebno pokazujući porast ćelija sa binuklearima (što ukazuje na poremećenu ćelijsku deobu) i kariolitičkih ćelija (signalizirajući ćelijsku smrt).
Nisu primećeni dokazi o hromozomskom oštećenju, kao što je formiranje mikronukleusa. Međutim, rezultati su pokazali da zračenje mobilnih telefona može poremetiti ćelijski ciklus i dovesti do citotoksičnih efekata, što može doprineti dugoročnim zdravstvenim problemima.
Ograničenje studije bio je dvočasovni dnevni period izloženosti, koji odražava prosečnu upotrebu mobilnog telefona u Evropi, ali je kraći od upotrebe u nekim drugim regionima.
Dejvis je istakla da korisnici generacije Z obično koriste pametne mobilne telefone šest ili više sati dnevno, što sugeriše da bi izloženost u stvarnom svetu mogla biti daleko veća.