VELIKA ZDRAVSTVENA KORIST
Nova studija sugeriše da ćete pridržavanjem principa veganske ishrane tokom osam nedelja moći da vratite biološki sat unazad.
Nedavna studija sugeriše da praćenje veganske ishrane samo osam nedelja može pomoći u snižavanju biološke starosti pojedinca. Ovo se promoviše kao način da se smanji rizik od stanja kao što su demencija i dijabetes.
Studija je otkrila da je smanjenje biološke starosti povezano sa promenama u metilaciji DNK, procesu koji može da utiče na aktivnost gena bez promene genetskog koda.
Studija je bila randomizovano kontrolisano ispitivanje koje je uključivalo 21 par odraslih identičnih blizanaca. U svakom paru, jedan blizanac se pridržavao raznovrsne ishrane – jeo je hranu životinjskog i biljnog porekla, zajedno sa jajetom i jednom i po porcijom mlečnih proizvoda. Drugi blizanac se pridržavao veganske ishrane zasnovane na biljkama, kao što su voće, žitarice, orasi i povrće.
Nalazi su pokazali da su oni koji su bili na veganskoj ishrani imali smanjenje svojih epigenetskih markera starenja, dok oni na raznovrsnoj ishrani nisu.
Osim ovoga, grupa koja je bila na veganskoj ishrani doživela je smanjenje biološke starosti srca, hormona, jetre i inflamatornog i metaboličkog sistema. Takođe su izgubili u proseku dva kilograma više od blizanaca na raznovrsnoj ishrani, verovatno zbog razlika u unosu kalorija.
Istraživači su naglasili važnost daljeg istraživanja kako bi se razumele složene interakcije između starenja, ishrane i upravljanja težinom.
Veganstvo, koje podrazumeva eliminisanje mesa i mlečnih proizvoda iz ishrane, postaje sve popularnije. Razlozi za ovu promenu su različiti – od zabrinutosti za prava životinja i pitanja životne sredine do ličnih i verskih motiva.
Značajan broj pojedinaca usvaja vegansku ishranu u potrazi za boljim zdravljem. Dokazi pokazuju da, kada se pravilno planira, veganska ishrana može da ponudi različite zdravstvene prednosti.
Za one koji prelaze sa ishrane bogate životinjskim proizvodima na biljnu ishranu može dovesti do značajnih promena u telu.
Početne promene tokom prvih nekoliko nedelja veganske ishrane
Jedan od najuočljivijih efekata veganstva je značajno povećanje nivoa energije. Ovo poboljšanje dolazi od eliminisanja prerađenog mesa, koje je uobičajeno u ishrani svaštojeda, i njegove zamene voćem, orašastim plodovima i povrćem bogatim hranljivim materijama. Ove biljne namirnice poboljšavaju unos vitamina, minerala i dijetetskih vlakana.
Ako se nastavi sa veganskom ishranom u narednih nekoliko nedelja, ljudi će doživeti promene u pražnjenju creva zbog povećanja potrošnje hrane bogate vlaknima koja je povezana sa veganskom ishranom.
Registrovani dijetetičar Dženifer Mimkha napominje da su mnogi pojedinci prijatno iznenađeni koliko lako gube težinu nakon što pređu na ishranu zasnovanu na biljkama. Uz poboljšanje potrošnje dijetetskih vlakana, gubitak težine se takođe pripisuje nižem sadržaju kalorija mnogih biljnih proteina u poređenju sa mesom.
Međutim, uticaj veganske ishrane na težinu i dalje u velikoj meri zavisi od njenog kvaliteta. Konzumiranje „veganske nezdrave hrane“ ili prekomerne količine jednostavnih ugljenih hidrata može dovesti do povećanja telesne težine, dok uravnotežena i hranljiva ishrana zasnovana na biljkama, posebno ako se zameni ishrana bogata zasićenim mastima i prerađenom hranom, verovatnije će podržati razuman gubitak težine.
Promene nakon tri do šest meseci na bazi veganske ishrane
Nakon tri do šest meseci na veganskoj ishrani, pojedinci mogu primetiti da povećana potrošnja svežeg voća i povrća, u kombinaciji sa smanjenjem prerađene hrane, može dovesti do poboljšanja kvaliteta kože i skoro potpunog nestanka kožnih oboljenja poput akni.
Do tog vremena, pojedinci bi mogli da vide smanjenje nivoa vitamina D, jer se ovaj esencijalni nutrijent pretežno nalazi u životinjskim proizvodima kao što su mlečni proizvodi, riba i meso. Da biste sprečili nedostatke, važno je da konzumirate obogaćenu hranu ili uzimate suplemente, po savetu lekara ili drugih licenciranih zdravstvenih radnika, posebno tokom zimskih meseci kada je sunčeva svetlost manje dostupna.
Dobro planirana veganska ishrana koja sadrži malo natrijuma i prerađene hrane, za nekoliko meseci može pokazati značajne koristi za zdravlje srca, uključujući smanjen rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i moždanog udara.
Mora se napomenuti da veganska ishrana obično smanjuje individualni unos hranljivih materija, kao što su kalcijum, gvožđe i cink. Iako telo može postati efikasnije u apsorpciji ovih hranljivih materija iz biljnih izvora, prilagođavanje ishrane može takođe pomoći u sprečavanju nedostataka kod nekih pojedinaca, iako su suplementi verovatno potrebni da bi se zadovoljile nutritivne potrebe drugih.