MOĆNA MORSKA BILJKA

Smeđa morska alga Ecklonia cava, poznata kao kajime, može da zaštiti od oštećenja nerava i pomogne u prevenciji Parkinsonove bolesti, prema studiji objavljenoj u časopisu Nutrients.

Kajime pripada porodici morskih algi i uspeva u toplim obalnim vodama Pacifika. Istraživači su se zainteresovali kako antioksidansi i polifenoli u kajime algi mogu pomoći u prevenciji Parkinsonove bolesti sprovodeći testove i na životinjskim modelima i na ćelijskim kulturama.

kajime

Vanredna profesorka Akiko Kojima-Juasa sa Univerziteta Metropolitan u Osaki, jedna od autora studije, primetila je da alga kajime obiluje florotaninima, vrstom polifenola koji se nalazi isključivo u smeđim algama koje poseduju moćna antioksidativna svojstva.

Kojima-Juasa je navela da je studija koristila model miša da bi istražila potencijalne zaštitne efekte polifenola iz kajime alge i da bi razumela koji su sve biološki mehanizmi u igri.

Parkinsonova bolest je izazvana degeneracijom neurona koji proizvode dopamin, neurotransmiter kritičan za kognitivne procese i kretanje. Tačan uzrok ovog gubitka nervnih ćelija ostaje i dalje neizvestan.

Prema studiji, antioksidansi u kajime algi mogu pomoći u sprečavanju oštećenja nerava smanjenjem proizvodnje reaktivnih vrsta kiseonika – slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelijske komponente kao što su DNK i proteini.

Studija je otkrila da ekstrakt kajime alge može da aktivira enzim proteinsku kinazu (AMPK), koji pomaže u regulisanju ćelijskog metabolizma i podstiče proizvodnju energije i oporavak.

Minimiziranje proizvodnje reaktivnih vrsta kiseonika je kritično, jer ovi štetni molekuli mogu oštetiti dopaminergičke neurone, koji su odgovorni za regulaciju neurotransmitera dopamina. Trenutno se opcije lečenja Parkinsonove bolesti fokusiraju isključivo na upravljanje simptomima, naglašavajući hitnu potrebu za novim terapijama i preventivnim strategijama.

Ekstrakt morskih algi može da preokrene motorna oštećenja

U ovoj studiji istraživači su testirali motoričku funkciju kod miševa tako što su ih hranili ekstraktom kajime alge nedelju dana pre nego što su im oralno dali rotenon, hemikaliju koja se obično koristi kao herbicid i pesticid za koju se zna da izaziva oštećenje nerava.

Rezultati su pokazali da su motorička oštećenja izazvana rotenonom poništena nakon tretmana ekstraktom kajime alge. Miševi su takođe pokazali poboljšanja u motoričkoj funkciji creva i strukturnom integritetu tkiva sluzokože debelog creva.

Dodatni ćelijski eksperimenti su pojačali zaštitnu ulogu kajime alge. Konkretno, otkrili su da antioksidansi u ovoj biljci mogu aktivirati enzim AMPK koji je ključni regulator ćelijske energije, ali i smanjiti proizvodnju reaktivnih vrsta kiseonika koje su povezane sa smrću neuronskih ćelija.

Istraživači su primetili da je oralna primena rotenona dovela do motoričke i gastrointestinalne disfunkcije kod miševa, ali su ovi efekti efikasno suzbijani davanjem kajime polifenola.

Kojima-Juasa je naglasila da antioksidansi iz kajime smeđe morske alge mogu zaštititi neurone aktiviranjem AMPK i smanjenjem proizvodnje reaktivnih vrsta kiseonika. Ona je izrazila nadu da bi ova biljka mogla u budućnosti da postane važan sastojak u prevenciji Parkinsonove bolesti.