BALANS NAMIRNICA

Studija otkriva da antioksidanti u ishrani mogu smanjiti rizik od neplodnosti kod žena, naglašavajući ulogu oksidativnog stresa u reproduktivnom zdravlju.

U nedavnoj studiji objavljenoj u Scientific Reports, istraživači su analizirali odnos koji imaju antioksidanti u ishrani žena i rizika koji postoji od njihove neplodnosti.

antioksidanti u ishrani

Nalazi sugerišu da antioksidanti u ishrani zaista mogu da smanje eventualni rizik od neplodnosti kod žena.

Pozadina

Procene sugerišu da se između osam i 12 odsto parova u reproduktivnom dobu bori sa neplodnošću, koja se definiše kao nemogućnost trudnoće nakon 12 meseci nezaštićenog odnosa, što ga čini važnim pitanjem koje utiče na javno zdravlje širom sveta. Mnogi slučajevi su povezani sa faktorima specifičnim za žene, koji utiču na milione ljudi širom sveta.

Istraživači su otkrili da neravnoteža između slobodnih radikala, reaktivnih vrsta kiseonika i antioksidanata u telu može izazvati oksidativni stres, koji je povezan sa ženskom neplodnošću.

Oksidativni stres negativno utiče na reproduktivne procese kao što su razvoj folikula, receptivnost endometrijuma i kvalitet oocita. Ovo naglašava ulogu antioksidanata u promovisanju reproduktivnog zdravlja.

Konkretno, vitamin A podržava ekspresiju gena vezanu za razvoj, dok vitamin C neutrališe štetne radikale putem antioksidativnih puteva. Vitamin E štiti ćelijske membrane. Cink i selen su esencijalne komponente antioksidativnih enzima koji štite ćelije od oštećenja antioksidantima.

Potrošnja antioksidanata može se proceniti pomoću kompozitnog indeksa antioksidansa u ishrani (CDAI), koji meri antioksidante u ishrani, uključujući karoten, selen, cink i vitamine A, C i E.

O studiji

Istraživači su pretpostavili da ishrana bogata antioksidantima, na koju ukazuje viši CDAI rezultat, može smanjiti oksidativni stres i zaštititi reproduktivna tkiva, čime se smanjuje neplodnost.

Oni su koristili podatke iz Nacionalnog istraživanja o zdravlju i ishrani (NHANES), prikupljenih širom SAD između 2013. i 2018. godine, da bi istražili ovaj odnos.

Nakon isključivanja svih muškaraca, žena ispod ili iznad reproduktivnog uzrasta i osoba sa relevantnim podacima koji nedostaju, uzorak se sastojao od 2.162 osobe. CDAI učesnica (od šest antioksidanata – vitamina A, C, E, selena, karotenoida i cinka) je izmeren u dva navrata, kada su učesnici upitani šta su konzumirali u poslednja 24 sata.

Neplodnost je procenjena korišćenjem dva ciljana pitanja u anketi. Analiza je koristila statističke modele da bi utvrdila vezu između CDAI i neplodnosti i prilagođena faktorima životnog stila kao što su upotreba alkohola ili pušenje, fizička aktivnost, zdravstveni uslovi poput hipertenzije ili dijabetesa, prihod, obrazovanje, bračni status, etnička pripadnost i starost.

Nalazi

Studija je otkrila da je 13,5 odsto uključenih učesnica prijavilo da ima (žensku) neplodnost.

Osobe koje su prijavile neplodnost značajno su se razlikovale u pogledu nivoa CDAI, zdravstvenih stanja poput hipertenzije, prihoda, bračnog statusa i starosti.

Konkretno, žene koje su iskusile neplodnost pokazale su veći nivo CDAI (posebno karotenoida, selena i vitamina C), ali su češće imale zdravstvene probleme kao što su dijabetes i hipertenzija.

Početni sirovi model nije pronašao povezanost između unosa antioksidansa i neplodnosti. Međutim, kada je model prilagođen različitim faktorima, rezultati su pokazali da je veći CDAI pokazao značajnu vezu sa smanjenim rizikom od neplodnosti, što ukazuje na linearnu negativnu vezu. Utvrđeno je da selen i vitamin C posebno štite od neplodnosti.

Ove negativne veze između CDAI i neplodnosti bile su izuzetno konzistentne u svim podgrupama, uključujući faktore načina života, zdravstveno stanje, obrazovanje, etničku pripadnost i starost.

Ova studija pruža raznolik i reprezentativan uzorak američke populacije, što njene nalaze čini široko relevantnim. Korišćenje CDAI kao mere unosa antioksidanata omogućava otkriće da obuhvati kombinovane efekte i interakcije između više antioksidanata.

Zaključak

Negativna korelacija između ženske neplodnosti i CDAI koju pokazuje ova studija sugeriše da bi unos antioksidanata mogao pomoći u prevenciji neplodnosti kod različitih grupa žena.

Osnovni mehanizam je suprotstavljanje oksidativnom stresu, koji je impliciran u reproduktivnim poremećajima kao što su neplodnost i sindrom policističnih jajnika, narušavajući kvalitet oocita i receptivnost endometrijuma, čime se čuvaju reproduktivne funkcije.

Ipak, potrebne su naredne studije kako bi se ustanovili uzročni mehanizmi i uzeli u obzir drugi pokretači za razvoj ciljanih strategija prevencije i lečenja ženske neplodnosti.