UPRAVLJANJE SINDROMOM
Prekomerna težina pogađa više od polovine žena sa sindromom policističnih jajnika. Žene sa ovim stanjem obično imaju i insulinsku rezistenciju.
Sindrom policističnih jajnika (SPJ) pogađa žene u reproduktivnom dobu. To je najčešći endokrini poremećaj i uzrok neplodnosti kod žena.
Ovo stanje nema poznat uzrok niti lek. Neke žene sa ovom dijagnozom imaju malo ili nimalo simptoma.
Stanje često doprinosi neredovnoj ili propuštenoj ovulaciji i menstruaciji. Takođe može dovesti do abnormalno visokog nivoa androgena, što može izazvati hirzutizam (pojačanu maljavost).
Prekomerna težina ili gojaznost pogađa više od polovine žena sa SPJ. Najmanje 65 do 80 odsto žena sa ovim stanjem takođe ima i insulinsku rezistenciju.
Dalje, osobe sa SPJ i viškom kilograma imaju tendenciju da dožive lošije medicinske ishode nego žene koje imaju ovaj sindrom, ali nemaju povećanu kilažu.
Stručnjaci sa Univerziteta Oksford u Velikoj Britaniji pronašli su ograničene dokaze koji kvantifikuju efekte gubitka težine na simptome SPJ. Ovaj nedostatak je otežao praktičarima da preporuče specifične strategije mršavljenja za upravljanje ovim sindromom.
U potrazi za jačom potvrdom, naučnici su pregledali preko 3.000 naučnih studija. Takođe su intervjuisali desetine žena sa sindromom policističnih jajnika.
Njihov sistematski pregled sugeriše da su intervencije za smanjenje telesne težine podstakle „poboljšanja nekih važnih kliničkih karakteristika sindroma policističnih jajnika“.
Izazovi težine sa SPJ
Prema kliničkim smernicama u Velikoj Britaniji, gubitak težine od 5 odsto mogao bi da smanji nivoe testosterona i markere insulinske rezistencije. Zdravstveni stručnjaci preporučuju da se ženama sa SPJ i prekomernom težinom daju saveti o promeni načina života, što obično uključuje gubitak težine kroz dijete sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i vežbanje.
Međutim, savetnici za uključivanje pacijenata i javnosti ove studije rekli su da je, prema njihovom iskustvu, podrška za upravljanje težinom bila oskudna. Dokazi takođe pokazuju da je podsticanje gubitka težine bez dalje podrške uglavnom neefikasno.
Kada se intervencije fokusiraju na osnovni uzrok povećanja telesne težine, a to je insulinska rezistencija, simptomi SPJ će se verovatnije poboljšati. Direktno rešavanje insulinske rezistencije je od suštinskog značaja za postizanje značajnih poboljšanja simptoma sindroma policističnih jajnika, uključujući i gubitak težine.
Sindrom policističnih jajnika karakteriše hormonska neravnoteža i metabolički poremećaji, rezistencija na insulin, hronična upala, neravnoteža estrogena, visok kortizol i disbioza creva.
Zato, kada osoba izgubi na težini, obično može očekivati da vidi poboljšanja šećera u krvi i nivoa insulina, holesterola i testosterona. To takođe obično znači da imaju manje žudnje za hranom i osećanje umora, a da imaju redovnije menstruacije.
Metode studije
Prethodna istraživanja sugerišu da intervencije sa niskim sadržajem ugljenih hidrata mogu promovisati gubitak težine i veća poboljšanja insulinske rezistencije, glukoze i markera hemoglobina od metformina ili bez intervencije.
Autori studije su pretraživali glavne medicinske baze podataka za randomizovane kontrolisane studije od početka do juna 2024. Fokusirali su se na ntervencije za smanjenje telesne težine kod odraslih sa dijagnozom SPJ.
Stručnjaci su uporedili:
– „uobičajena nega“ metformina, oralnih kontraceptiva i standardnih saveta,
– „minimalne intervencije“, kao što su saveti za gubitak težine bez dalje podrške,
– placebo
Takođe su analizirali ispitivanja koja su upoređivala intervencije nižeg i većeg intenziteta gubitka težine.
Poboljšana učestalost menstruacije nakon gubitka težine
Tim Univerziteta u Oksfordu je izvestio sledeće:
„Za žene sa SPJ, naš sistematski pregled sugeriše da su intervencije za smanjenje telesne težine dovele do poboljšanja nekih važnih kliničkih karakteristika ovog sindroma.
Oni su primetili smanjenje insulina, markera insulinske rezistencije, zajedno sa povećanjem učestalosti menstruacije.
„Prema našim saznanjima, ovo je prvi pregled koji pokazuje klinički značajnu povezanost u poboljšanju učestalosti menstruacije sa intervencijama za mršavljenje, važan indikator plodnosti i važan ishod za žene“, naveo je tim.
Koje su intervencije kod SPJ najbolje?
Prema mišljenju stručnjaka, metode za snižavanje insulina najefikasnije su kod sindroma policističnih jajnika.
Pošto je insulinska rezistencija u korenu svih simptoma SPJ, fokusiranje na promene u načinu života koje snižavaju nivo insulina pomaže u preokretanju insulinske rezistencije i dovodi do gubitka težine i poboljšanja drugih kliničkih simptoma.
Najefikasnije intervencije za mršavljenje su one koje se fokusiraju na lečenje osnovnog uzroka zbog kog je gubitak težine teško započeti. Preporučuju se uravnoteženi obroci koji uključuju hranu bogatu vlaknima, proteine i zdrave masti, jer ova kombinacija održava nivo šećera u krvi stabilnijim i smanjuje glad tokom dana.
Drugi faktori načina života, kao što su vežbanje, san i stres, mogu igrati veliku ulogu u upravljanju insulinskom rezistencijom i gubitkom težine.