OPREZ SA BEBOM
Imuni sistem bebe nije u potpunosti razvijen, tako da je rizik od ozbiljne infekcije kod njih mnogo veći. Zbog ovoga treba razmisliti da li je baš preporučljivo ljubiti novorođenče.
Krajem prošle godine, britanska dobrotvorna organizacija pod nazivom „The Lullaby Trust“ objavila je rezultat istraživanja koji je otkrio da bi 54 odsto novopečenih i budućih roditelja „pustili prijateljima i porodici da ljube svoju novorođenu bebu, nesvesni rizika od ozbiljne infekcije“.
Ali zašto je tako opasno ljubiti novorođenče?
Imunitet bebe nije u potpunosti razvijen kada se rodi, tako da je rizik od ozbiljne infekcije mnogo veći.
U prva tri meseca imuni sistem bebe ima manje urođenih imunih ćelija koje se bore protiv infekcija, kao što su neutrofili i monociti, u poređenju sa odraslima, što znači da infekcije koje izazivaju blage simptome kod odraslih ili starije dece mogu biti opasne po život za bebe.
Infekcija herpes virusom je jedan takav primer. Kod odraslih je drugačije nego kod beba, one mogu ozbiljno da se razbole nakon što se zaraze virusom.
Ako herpes zahvati bebine oči, usta ili kožu, većina će se oporaviti nakon antivirusnog tretmana. Ali ako virus postane sistemski i počne da utiče na organe bebe, infekcija je mnogo ozbiljnija i čak može biti smrtonosna.
Što je beba mlađa, to je podložnija infekciji herpesom, posebno u prve četiri nedelje nakon rođenja.
Novorođene bebe su takođe podložnije zaraznim bakterijama od starije dece i odraslih i posebno su podložne infekcijama intracelularnim patogenima (bakterije koje mogu da uđu i prežive unutar ćelija organizma domaćina), kao što su streptokoki grupe B (GBS).
Ove bakterije često žive u gastrointestinalnom i genitalnom traktu svog domaćina bez izazivanja bolesti. GBS infekcije kod beba izazivaju sepsu, upalu pluća, meningitis i infekcije krvi.
Bebe su takođe podložne infekcijama sojevima E. coli koji nisu štetni za odrasle, uzrokujući im upalu pluća, meningitis i sepsu, što sve može imati ozbiljne ishode.
Pokazivanje naklonosti na bezbedan način
Roditelji veoma malih beba ne bi trebalo da se osećaju neprijatno kada traže od gostiju, prijatelja i familije, da izbegavaju ljubljenje ili dodirivanje njihovog deteta. Ako im je zaista stalo do dobrobiti bebe, ne bi trebalo da se oseća uvređenim zbog toga. A roditelji ne bi trebalo da osećaju grižu savesti što su im skrenuli pažnju.
Najljubazniji postupak svakog gosta je da bebu ne dovede u opasnost, ali ako iz dobrih razloga morate da poljubite bebu, postoje neke stvari koje mogu da umanje opasnost od infekcije koju predstavljate.
Prvo, obavezno dobro operite ruke. I izbegavajte ljubljenje bebe u usta ili lice. Poljubi im stopalo ili potiljak. Ako imate aktivnu infekciju bilo koje vrste, razmislite o tome da li zaista uopšte treba da posetite bebu, posebno ako je dete mlađe od mesec dana.
Ako se ne osećate dobro, ali imate potrebu da posetite dete, nosite masku i izbegavajte da se približite novorođenčetu, posebno ako imate respiratornu infekciju.
Uvek imajte na umu da su bebe veoma osetljive na infekciju. Iako je ljubljenje znak ljubavi, novorođenčetu može biti ozbiljno loše – i osećali biste se užasno ako bi se to dogodilo, piše Primros Fristoun, viši predavač kliničke mikrobiologije na Univerzitetu Lester za The Conversation.
Izvor: N1
Leave A Comment