OBRATITI PAŽNJU
Hodajuća upala pluća se širi kapljicama, tako da pokrivanjem usta i nosa kada kašljete ili kijate u velikoj meri sprečavate druge da se razbole.
Hodajuća upala pluća može imati naizgled blage simptome slične dosadnoj prehladi, tako da se ljudi često kreću i nenamerno šire klice. Važno je obratiti pažnju na suptilne simptome.
Bakterija pod nazivom Micoplasma pneumoniae izaziva dve vrste infekcija respiratornog trakta: češću prehladu grudnog koša, traheobronhitis, i ređu infekciju pluća, hodajuću upalu pluća. Iako smo u jeku sezone respiratornih bolesti, bakterije se mogu širiti tokom cele godine.
Pneumonija odnosno upala pluća, koja može biti bakterijska, virusna, gljivična ili parazitska, dolazi u mnogim oblicima. Hodajuća upala pluća se smatra atipičnom, prema mišljenju dr Kamile Sabela, pedijatra za zarazne bolesti u Klinici Klivlend.
„Takozvana hodajuća upala pluća može biti različita. Ovo obično nije standardna bakterijska pneumonija. Hodajuća upala pluća obično je uzrokovana nečim što se zove mikoplazma pneumonija, ali takođe može biti veoma slična virusnoj pneumoniji“, rekla je dr Sabela, komentarišući ovogodišnji porast slučajeva bolesti.
Kako se bolest širi?
M. pneumoniae se širi kapljicama, tako da pokrivanjem usta i nosa kada kašljete ili kijate u velikoj meri sprečavate druge da se razbole. A pošto ne postoji vakcina protiv hodajuće upale pluća, praktikovanje dobre higijene, uključujući pranje ruku, najbolji je način da se izbegne bolest.
Dr Sabela preporučuje da mala deca prime vakcinu protiv pneumokokne pneumonije, koja štiti od bakterije koja se zove Streptococcus pneumoniae, iako ne sprečava hodajuću upalu pluća.
„Svako dete treba da bude vakcinisano protiv ovoga. Počinjemo sa ovom vakcinacijom u ranom periodu životu i ona deluje veoma dobro. Ali pošto postoji toliko različitih sojeva pneumokoknih bakterija, ne možemo da zaštitimo od svakog soja sa vakcinom koja je trenutno dostupna“, rekla je ona.
Simptomi hodajuće upale pluća
M. pneumoniae može oštetiti sluzokožu pluća, grla i traheje. Nakon što ste bili izloženi, simptomi se mogu pojaviti u roku od jedne do četiri nedelje i trajati nekoliko nedelja.
Simptomi kod dece mlađe od pet godina:
– dijareja
– kijanje
– bol u grlu
– zapušen nos ili curenje iz nosa
– povraćanje
– suzne oči
– teško disanje
Simptomi kod starijih od pet godina:
– umor
– groznica
– glavobolja
– kašalj koji se polako pogoršava
– bol u grlu
– bol u grudima
– kratkoća daha
Bez obzira na vrstu infekcije M. pneumoniae, potražite hitnu medicinsku pomoć ako kod vas ili deteta postoji teškoća prilikom disanja ili se jave simptomi koji traju ili se pogoršavaju.
Leave A Comment