NOVA DIJAGNOSTIKA KOD NAS
Novembar je mesec posvećen podizanju svesti o tome šta je rak prostate i testisa. Nakon karcinoma pluća i debelog creva, to je jedan od najčešćih malignih tumora kod muškaraca i od njega godišnje umre oko hiljadu ljudi u Srbiji.
Svaka tri minuta u svetu jedan muškarac dobije rak prostate, a na svakih 13 minuta od iste bolesti jedan muškarac premine. Reč je o jednom od najsmrtonosnijih tumora, a njegovi uzroci nisu poznati. Rano otkrivanje bolesti je vrlo važno zbog uspešnosti lečenja.
„Veoma veliki broj muškaraca i u svetu boli od karcinoma prostate, samo što je smrtnost, čini mi se, u svetu značajno manja nego kod nas. Oko milion i po muškaraca u svetu oboli godišnje od karcinoma prostate, a umre nešto oko 400 hiljada. To je jako veliki broj. Kod nas je oko 3.100 muškaraca godišnje novodijagnostikovanih, a umre oko 1.000. Mislim da je to strašno visok procenat”, rekla je dr Aida Afgan, specijalista za nuklearnu medicinu.
Prva dijagnostika se najčešće postavlja kod urologa biopsijom prostate.
Nova dijagnostička procedura, ali i metoda za praćenje stanja pacijenata je dostupna i kod nas, a reč je o PET CT skeneru i detektovanju PSMA.
„PSMA je jedan glikoprotein koji se nalazi na površini, na membrani ćelija isključivo karcinoma prostate, tako da se radiofarma koju mi ubrizgavamo pacijentu vezuje isključivo za maligne ćelije, odnosno za karcinom prostate, i omogućeva vizualizaciju. Ova metoda je dobra za praćenje pacijenata, posebno onih koji su imali operaciju, zato što se sve maligne ćelije koje su najčešće, kada dođe do porasta PSA rasute već negde po organizmu, znači postoje tzv. sekundarni depoziti, da li su oni lokalno u karlici, ili su najčešće kod muškaraca u kostima, oni se na taj način vizualizuju i moguće je reagovati na vreme terapijski”, objasnila je dr Afgan.
Ova metoda je korisna posebno zbog toga što, ukoliko su te metastaze u maloj karlici, one se mogu zračiti na sajber nožu i nije potrebno da pacijent ide na zračenje cele karlice, što može da ugrožava njegov kvalitet života.
Doktorka savetuje da bi svaki muškarac nakon 50. godine trebalo redovno (dva puta godišnje) da kontroliše PSA. Porast PSA je jedan od znakova da treba da se javi u urologu koji će zatim videti šta je u pitanju.
Postoje i neki drugi znaci koji mogu upućivati na određena dešavanja u prostati, a to su učestalo mokrenje, urgentno mokrenje, ne sasvim dobar mlaz pri mokrenju, pojava krvi, u ejakulatu ili urinu. Oni su takođe signal da treba otići na kontrolu.
Pacijente često kod lekara odvede bol u kostima
Sekundarni depoziti kod karcinoma prostate ili metataze, se kod muškaraca najčešće javljaju prvo u kostima. Veliki broj karcinoma bude dijagnostikovan upravo tada, kada se pacijent javi lekaru zbog prisutnog bola.
„U okviru nuklearne medicine postoji jako dobra terapija. Mi, kada dijagnostikujemo te promene, te sekundarne depozite, taj PSMA koji smo ubrizgali pacijentu se vezuje za mesta prisustva karcinoma, i u ovom slučaju to jedinjenje je obeleženo kao F18.
Kada mi to isto jedinjenje obeležimo sa lutecijumom, koji je beta emiter i koji deluje na kratkoj razdaljeni, znači veže se za tumor i deluje isključivo u tumoru, njegovo beta zračenje ubija te ćelije karcinoma prostate, i to je jedan od vrlo modernih, novih načina lečenja i zove se teranostika. Znači dijagnostika i teranostika je vrlo individualno, znači personalizovano lečenje”, ispričala je dr Afgan.
Dodaje da se u svetu nuklearne medicine radi intenzivno na pronalaženju novih radiofarmaka ne samo za karcinom prostate, nego i za sve ostale karcinome. Terapijski blok koji uključuje ovu novu vrstu terapije je u primeni i kod nas, na primer, u KC u Kragujevcu se primenjuje već nekoliko godina.
Izvor: RTS
Leave A Comment