DVOSTRUKA KORIST

Dalja istraživanja pomogla bi da se utvrdi da li su lekovi protiv gojaznosti doveli do smanjene upotrebe alkohola ili su učesnici studije promenili svoje navike jer su birali zdraviji način života.

Gubitak težine koji su izazvali lekovi protiv gojaznosti rezultirao je, između ostalog, i smanjenom konzumacijom alkohola za oko polovine učesnika u jednoj novoj studiji.

lekovi protiv gojaznosti

Istraživanje, koje je predvodila dr Liza Miler-Matero, naučna saradnica i pomoćnica direktora za istraživanje zdravstvenih usluga u Henri Ford Health (SAD), ističe da bi lekovi protiv gojaznosti kao što su Ozempic ili Wegovy mogli biti prilagođeni za lečenje poremećaja upotrebe alkohola.

„Ovo se razlikovalo od prošlih istraživanja po tome što smo uključili različite lekove protiv gojaznosti i pogledali promene u upotrebi alkohola među ljudima koji su prijavili povremenu upotrebu. Drugi radovi su prvenstveno uključivali samo agoniste receptora peptida-1 nalik glukagonu (GLP-1 RA) među pojedincima sa poremećajima upotrebe alkohola. Takođe smo uporedili GLP-1 RA sa metforminom i bupropionom, koji su drugi lekovi protiv gojaznosti“, navodi dr Miler-Matero.

Istraživači su ispitali navike pijenja alkohola 14.000 osoba koje su počele da uzimaju lekove protiv gojaznosti između januara 2022. i avgusta 2023. i ponovo između oktobra i novembra 2023. godine.

„Ono što je bilo uzbudljivo je to što su oni koji su pili u većem obimu, pa čak i onome koji se smatra opasnim, imali veću verovatnoću da smanje upotrebu alkohola“, rekla je dr Miler-Matero.

Pre početka uzimanja lekova, učesnici su upitani da li je njihova prosečna nedeljna konzumacija alkohola bila mala (1-3 pića nedeljno za žene i 1-6 pića nedeljno za muškarce), umerena (4-6 pića nedeljno za žene i 7-14 pića nedeljno za muškarce) ili teška (7+ pića nedeljno za žene i 15+ pića nedeljno za muškarce).

Među približno 7.500 učesnika koji su prvobitno prijavili upotrebu alkohola, oko 3.400 je prijavilo smanjenje njihove kategorije upotrebe alkohola, a najveće smanjenje prijavili su ljudi koji su prvobitno bili u umerenim i teškim kategorijama konzumiranja alkohola. Sve vrste lekova protiv gojaznosti bile su povezane sa smanjenom upotrebom alkohola.

Doktorka Miler-Matero kaže da bi dalja istraživanja pomogla da se utvrdi da li su lekovi doveli do smanjene upotrebe alkohola ili su učesnici promenili svoje navike pijenja jer su unosili manje kalorija i birali zdraviji način života.

Ona je takođe rekla da nalazi zahtevaju dalja istraživanja o upotrebi lekova protiv gojaznosti za lečenje zloupotrebe alkohola.