EFIKASNA U SNIŽAVANJU
Mnogi faktori utiču na krvni pritisak, od navika u ishrani i nivoa fizičke aktivnosti do svakodnevnog stresa, pa je i voda među njima.
Voda za piće može doprineti tome da se krvni pritisak normalizuje, objašnjava pulmolog i profesor dr Raj Dasgupta.
U slučaju dehidratacije, voda može pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Iako nije zamena za lečenje hipertenzije, redovna hidratacija podržava zdraviji nivo krvnog pritiska, bilo da imate visok krvni pritisak ili ne.
Hidratacija pomaže u regulisanju zapremine krvi, podržava cirkulaciju i smanjuje opterećenje srca, kaže terapeutkinja Britani Feri.
Sa dehidratacijom se smanjuje zapremina krvi, što povećava koncentraciju natrijuma i dovodi do sužavanja krvnih sudova, objašnjava dr Dasgupta, što dovodi do povećanja krvnog pritiska, piše SingleCare.
Voda za piće može sniziti krvni pritisak u roku od 30 do 60 minuta, a promene se primećuju nakon 15 do 20 minuta.
Za merenje pritiska preporučuje se sačekati najmanje 30 minuta nakon konzumiranja vode, dok je za efekat često dovoljno 500 ml vode (dve čaše).
Normalan krvni pritisak je opseg sistolnog pritiska do 120 i dijastolnog pritiska do 80 mmHg. Iako hidratacija podržava normalan protok krvi i funkcije tela, dr Dasgupta upozorava da pijenje previše vode može izazvati hiponatremiju, stanje niske količine natrijuma u krvi.
Koliko vode treba da pijemo?
Preporučena dnevna količina vode za odrasle je oko 2,7 litara za žene i 3,7 litara za muškarce, otprilike 11 do 15 čaša od 2-4 decilitra. Voda nije jedino piće koje pomaže u snižavanju krvnog pritiska. Takođe mogu pomoći sok od cvekle, paradajz, pomorandže, nar, brusnica, crni i zeleni čaj i mleko.
Izvor: Index.hr
Voda je zdrava za ceo nas organizam i treba je piti redovno, a ne samo kada se oseti zedj. Ja na poslu popijem oko 6- 7 casa vode sa nobel aparata, a leti mozda i vise.