Feljton Josip Broz Tito i kult ličnosti: Mi smo Titovi, Tito je naš – 12
On će kao sunce večito svetleti. Obožava Tita i u snu. Tito je ideja koja će trajati. Napravili su od njega Boga. Ljubio je najbolje.
Priredio: Velibor Mihić
Mi smo Titovi – Tito je naš!
☼ TITO – SUNCE NAD PLANETOM! Ili: Kako smo VOLELI Tita i stvarali Titov kult ličnosti
ON ĆE KAO SUNCE VEČITO SVETLETI…
„Tito je u naš narod ušao kao legenda i on će kao Sunce večito svetleti, na ponos svih Jugoslovena. Vođeni njegovim idejama, započeli smo veliku borbu slobode i stvaralaštva i stigli u predele mira i ljudske dostojanstvenosti, tamo gde mogu samo hrabri i smeli narodi. Titove reči, kao najčistiji zraci, trajno će obasjavati put našim budućim pokolenjima, kao i celom progresivnom čovečanstvu. Titov je put, put svih Jugoslovena, pretvoren u veliki hod revolucije i ljudske svetlosti.“
.
OBOŽAVA TITA I U SNU!… SANJA GA, SAMO, MLADOG!…
Miroslav Mladenović: Sanja ga iz мlađih dana
„I dan-danas sanjam Tita, ali uvek iz onih mlađih dana. Baš sam ga skoro sanjao. I uvek je mlad, nikad ga nisam sanjao da je ostario, operisan.
A drugaricu Jovanku sam samo dva-tri puta sanjao.
Pre nekoliko godina, sanjam Tita da je došao u moju kamp-kućicu, u Kumboru. I muka me uhvati: kako ću sad da organizujem obezbeđenje! Kad sam se probudio, laknulo mi je – kaže Mladenović.“
.
TITO JE IDEJA KOJA ĆE TRAJATI!…
Pero Zubac: „Ne volim kad ga zovu bravar!“
„Ni mi ni svet, Tita nismo izgubili. Tito je ideja koja će trajati. Možemo biti ponosni što smo uz njega i u njemu živeli i što nam je bio drug. Mi mu svojim bolom, ljudskim, jugoslovenskim, samo uzvraćamo ljubav kojom nas je naučio…
Kad pogledate s ove distance, da li je, stvarno, “bravar” bio bolji? Ne volim kad Tita zovu bravar, a vreme u kom je on živeo i imao šansu da nešto uradi, bilo je najbolje.“
.
ONI ŠTO SU GA OKRUŽIVALI, NAPRAVILI SU OD NJEGA BOGA!…
Mišo Kovač: Nije bio diktator…
„Govore da je Tito bio diktator, a ja tvrdim da to nije istina. On nije bio diktator nego su oni što su ga okruživali, od njega učinili – Boga! Zvali su me osam puta da mu pjevam, ja sam se svaki put izvukao i nisam otišao tom našem „drugu Bogu“. Ne činim zbog tog od sebe heroja niti zamjeram onima koji su mu pjevali. Svatko je radio ono što je htio. Ja sam vjerovao i vjerujem u pravog Boga, a u Boga koji se zvao Josip Broz, nisam vjerovao. Ni u njegov komunizam. S tim da nikad neću kazati da sam bio proganjan, da su mi zabranjivali odlazak u crkvu, da nisam smio nositi križ na lančiću oko vrata… Ni Tito ni njegova komunistička vlast nisu me dirali, odlazio sam u crkvu kad sam htio, otkad znam za sebe, nosim križ oko vrata… I nije mi falila ni dlaka s glave. Bio sam popularan od vrha Slovenije do dna Makedonije, da sad kažem kako sam zbog svog hrvatstva bio ugnjetavan, to bi bila laž…“
.
BANJA LUKA: DA SE VRATI NAZIV TITOVE ULICE!…
Za radio DW iz Banja Luke Stanko Smoljanović: Udruženje „Josip Broz“
„Danas se navršavaju 24 godine od smrti Josipa Broza Tita, čovjeka koji je obilježio jednu epohu koja je okončana krvavim ratom koji je odnio dvjesta hiljada života. Tita danas osporavaju i obožavaju, bio je spona između Istoka i Zapada, crnih i bjelih, idol sirotinje i radništva. U Banjoj Luci je, nedavno, formirano i udruženje „Josip Broz Tito“.
Prije 24 godine, na današnji dan, umro je jedan od najznačajnih ličnosti 20. vijeka i čovjek koji je tadašnju državu sastavljenu od šest republika uspio održati da bude spona blokovski podijeljenog svijeta. Unutar same države,
vladala je jedna Komunistička partija, radio je Goli otok, ali je postojala socijalna sigurnost koja mnogima danas nedostaje, sjećaju je se nešto stariji Banjalučani.
Najupečatljivija scena te nedjelje, bio je prekid utakmice „Crvena zvezda“ – „Hajduk“ u Splitu, kao novinar „Borbe“, tamo je bio Zvonko Tarle, danas publicista koji svjedoči:
– Iako osporavan u poslednjih petnaestak godina kao neprijatelj hrvatskog ili srpskog naroda, veliki mason, i sl., građani Banjaluke su se organizovali i osnovali udruženje pod nazivom „Josip Broz Tito“, poslednje sedmice u aprilu. Ovo udruženje je skupljalo potpise kako bi se glavnoj banjalučkoj ulici vratio naziv „Ulica maršala Tita“. Jedan od inicijatora i aktivnih članova udruženja je i potpredsjednik entiteta RS prof dr Ivan Tomljenović koji Tita smatra velikim humanistom.
– Bez obzira na na to što je napisano bezbroj djela o Titu, ne zna se, tačno, ni kad se rodio ni kad je umro, ali je sigurno da je svijet poslije njegove smrti dobio drugu dimenziju, a Jugoslavija se, na čijem je čelu bio, ugušila u krvavom ratu pod vođstvima loših plagijata mašinbravara iz Kumrovca, Josipa Broza!“
.
NEUSTRAŠIV DIV IZ BAJKE!…
Branko Ćopić: Došao iz narodne bajke
„Tito je neustrašivi div koji je došao iz narodne bajke, izvršio besmrtno delo oslobođenja i ponovo se vratio u bajku.“
.
UMRO JE NAŠ NAJVEĆI SIN KOG SMO DOSAD IMALI!…
Dokumentaran film o Titu – Tito 1892 – 1980
httpv://www.youtube.com/watch?v=l6Wc0Ixpu3o
Trajanje filma: 50:34 minuta
.
ELITISTIČKI MARŠALOVI DANI…
Moni Marković: Drug Stari je ljubio najlepše
„Nakon nezvaničnog rastanka s Jovankom, Tito je sreo svoju navodno veliku ljubav, opersku pevačicu Gertrudu Munitić, s kojom se tajno sastajao u Beogradu. Ova afera, dospela je u medije i nastao je opšti skandal zbog čeg je on odlučio da svoje ljubavnice ubuduće vodi samo u velelepnu vilu na Brionima. Javna je tajna da je jedno vreme imao ljubavnu aferu sa Sofijom Loren koja mu je bila čest gost na Hrvatskom primorju, a osim nje, prelepom zdanju nisu odolele ni Elizabet Tejlor, Ðina Lolobriđida, Džozefina Bejker, kao ni sestra kraljice Elizabet, princeza Margaret.
Osim što su ga pripadnice lepšeg pola širom sveta naprosto obožavale, Tito je bio rado viđen gost, ali i domaćin najvišim državnicima i moćnicima onog vremena. Često je putovao u Ameriku gde se sastajao sa predsednicima SAD. Prvu zvaničnu posetu Tito je, na poziv predsednika Džona Kenedija, obavio u oktobru 1963. jer je prvi čovek Amerike bio zainteresovan da se sastane s uglednim državnikom, jednim od začetnika politike miroljubive koegzistencije i nesvrstanosti. Kenedijev naslednik Ričard Nikson, prvi je predsednik SAD koji je na Titov poziv doputovao u Beograd. On mu je ubrzo uzvratio posetu, a Nikson je pozdravnom govoru rekao: „Ovo je lider koji ima svoju boju, smisao za humor i sjajno pamćenje. On je izvrstan sudija ljudskih karaktera i on se nas, Amerikanaca, ne boji“.
U slavu dobrih odnosa, Beograd su posetila i trojica astronauta koji su sleteli na Mesec: Edvard Oldrin, Majkl Kolins i Nil Armstrong, a, osim njih, Tito se često susretao s kraljicom Elizabetom II i ujedno bio prvi komunistički vođa kog je engleska kraljevska porodica ugostila na dvoru.“
Nastaviće se …